fbpx

HR-owe sposoby przeciwdziałania mobbingowi w pracy

5 października 2022
Kodeks pracy nakłada na pracodawców obowiązek w ramach którego obliguje ich do przeciwdziałania mobbingowi (art. 94(3) § 1). Nie daje jednak wytycznych jak obowiązek ten realizować, co często prowadzi do jego bagatelizowania. W rezultacie może być to powodem szeregu sytuacji eskalujących konflikty wśród pracowników, procesy sądowe, ale również może to mieć wpływ na wizerunek pracodawcy na rynku pracy. Jakich więc narzędzi użyć, by wykazać, że obowiązek jest realizowany? Jak zapobiegać w/w sytuacjom? Zapraszam do lektury artykułu.

Autorką artykułu jest Milena Markiewicz [LinkedIn]

Wewnętrzny audyt antymobbingowy

Działania antymobbingowe to przede wszystkim obszar do działania dla HR. To też dobry plan i kamienie milowe, które wymagają konsekwentnej realizacji. Samo wdrożenie procesu, który przyniesie oczekiwane rezultaty to też czas. Zacznijmy więc od weryfikacji co w naszej organizacji jest, a czego nie ma. Sprawdźmy co o nas „mówią” w social mediach, zadajmy sobie pytania: czy osoby zarządzające w naszej firmie wiedzą co dzieje się w ich działach? Czy mają świadomość na czym mobbing polega i jakie konsekwencje są z nim związane? Wykorzystajmy ankiety dla pracowników niższych szczebli, by dostrzec też ich świadomość i ich potrzeby.

Polityka antymobbingowa

Po analizie i stworzeniu wyników naszej pracy będziemy wiedzieli od czego zacząć. Dobrą praktyką jest ustandaryzowanie działań i stworzenie procedury lub polityki antymobbingowej, która wyznaczy kierunki, granice, obowiązki i uprawnienia – ułoży proces. Taki dokument to pokazanie wartości, które są ważne w mniemaniu pracodawcy, aspektów o które powinno się dbać i cenić oraz zachowań, które nie są i nie będą tolerowane.

Idealnym rozwiązaniem jest też powołanie Komisji Antymobbinogowej, która będzie:

  • przestrzegać zasad zachowania poufności
  • rekomendować wdrażanie działań naprawczych w obszarach gdzie w ramach weryfikacji brakuje świadomości bądź istnieją przesłanki świadczące o znamionach mobbingu
  • przeprowadzać postępowania wyjaśniające w przypadkach skarg, wniosków mogących świadczyć o mobbingu
  • przekazywać wnioski pracodawcy, które ułatwią mu działanie i podjęcie decyzji.

To organ, który zajmie się mobbingiem kompleksowo i zbada potrzeby wdrożenia działań zaradczych i zmian.

Doradca ds. mobbingu

Praktyka pokazuje, że coraz częściej w zakładach pracy pojawiają się doradcy ds. mobbingu. Są to osoby, które są odpowiedzialne za działania mające podnieść świadomość pracowników, zwłaszcza managerów, za zabezpieczenie interesów pracodawców, za wdrożenie rozwiązań pomagającym pracownikom w znalezieniu pomocy w momencie, gdy doświadczają mobbingu. Kim są doradcy? Zazwyczaj są to osoby powiązane ze światem kadrowym, specjaliści HR, bądź prawnicy specjalizujący się w tej dziedzinie.

Rola HR w działaniach prewencyjnych

W przypadku mobbingu niezwykle ważna jest działalność prewencyjna. Do takich działań zaliczyć możemy szkolenia wewnętrzne dedykowane dla pracowników wyższego i niższego szczebla. Powinny być one realizowane w ramach spotkań z pracownikami, które pozwolą „im mówić”, co będzie stanowiło wartość dodaną ukazującą ich potrzeby i wątpliwości w tym zakresie. Bardzo ważne jest więc wybranie osoby, która podsumuje prowadzone szkolenia i pokaże wnioski. Zespół HR ma tu dużo pracy, która wymaga dokładnej analizy, pokazującej konkretne efekty prowadzonych działań.

Narzędzia wspierające prewencję

Inspirujące mogą być też ankiety, które zbadają poziom wiedzy i pokażą czy są powody do obaw oraz czy w danych obszarach nie dochodzi do naruszeń mogących świadczyć o mobbingu. W ramach ankiet warto pamiętać o anonimowości, ta metoda pozwala pracownikom na więcej i choć nie każdy pracodawca preferuje tę formę, to większość wie, że w ten sposób możemy dowiedzieć się więcej.

Nie ma złotego środka na przeciwdziałanie mobbingowi, są natomiast narzędzia, pokazane przez nas, które pozwolą wykazać, że pracodawca działa prewencyjnie, jest czujny i potrafi stworzyć mechanizm przyjazny, by takie zjawiska eliminować.


Milena Markiewicz [Obserwuj profil na LinkedIn]

Kierownik Biura Zarządu, prawnik, HR Manager. Specjalista RODO i Compliance. Seminarzystka studiów doktoranckich Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego – kierunek prawo. Absolwentka Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz. Aktualnie aplikantka radcowska (Kancelaria Prawna Jan Nowak Kielce). Pasjonatka HR.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!