fbpx

Jak Polacy szukają pracy? Sprawdź raport OLX Praca “Rynek pracy, Lato 2022”

12 października 2022
Jak rosnąca inflacja, stopy procentowe i koszty życia przekładają się na nastroje pracodawców i pracowników? Sprawdź wyniki raportu OLX Praca "Rynek pracy, Lato 2022". Dowiedz się, jakimi kryteriami posługują się osoby poszukujące pracy, a tym samym, jak w prosty sposób zwiększyć skuteczność swoich ogłoszeń rekrutacyjnych!
Artykuł sponsorowany

Trendy na rynku pracy

Spowolnienie gospodarcze, rosnąca inflacja, a za nią koszty życia i szereg obaw wywołanych wydarzeniami na arenie międzynarodowej spowodowały widoczne ograniczenie aktywności pracodawców – spadła liczba publikowanych ogłoszeń o pracę. Mniejsza pula ogłoszeń o pracę wiąże się ze wzrostem konkurencji pośród kandydatów. Nie bez znaczenia jest wciąż stosunkowo niskie bezrobocie.

Średnia dzienna liczba ogłoszeń na OLX w lipcu i sierpniu wynosiła około 121 tys. i była o 10 proc. niższa względem tego samego okresu sprzed roku. Jednocześnie widzimy wyraźny wzrost zainteresowania kandydatów i liczby aplikacji na pojedyncze ogłoszenie.

W niepewnych czasach decyzję o zmianie pracy podejmuje się ostrożniej i po głębszej analizie, niż jeszcze kilka miesięcy temu, gdy rynek był stabilniejszy. Nie zmienia to faktu, że tempo zmian wciąż jest drastycznie szybkie, o czym przeczytasz w ostatnim akapicie.

Święty Graal rekrutacji, czyli umowa o pracę

Wyniki badania OLX Praca wskazują jasno, że w czasach recesji to stabilne zatrudnienie i pewna przyszłość leżą w centrum zainteresowania pracowników. Niezależnie od wykonywanego zawodu, dla zdecydowanej większości Polaków jedną z cech decydujących o wyborze nowego pracodawcy jest to, czy oferuje on umowę o pracę. To najbardziej pożądany przez poszukujących zatrudnienia warunek, który determinuje czy rozważą w ogóle rozważą przystąpienie do procesu rekrutacji.

Oprócz formy zatrudnienia istotne są również: wymiar etatu, elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy zdalnej.

Dla 59 proc. respondentów umowa o pracę jest ważną cechą skłaniającą do związania się z pracodawcą.

Widełki płacowe to standard w ogłoszeniach o pracę

Transparentność popłaca! Oferty pracy zawierające przedział wynagrodzenia cieszą się znacznie większym zainteresowaniem poszukujących pracy. W niektórych przypadkach zapewnia to nawet o 244 proc. częstsze próby nawiązania kontaktu z ogłoszeniodawcą!  

80 proc. respondentów uważa, że zawarta w ogłoszeniu o pracę informacja o widełkach wynagrodzenia jest ważna.

Serwisy internetowe rządzą!

Bez względu na to, jakiej pracy poszukują kandydaci, w jakiej branży czy też w jakim zawodzie, jedno jest pewne. Praktycznie wszyscy potencjalni pracownicy poszukują pracy w Internecie!

Serwisy ogłoszeniowe są miejscem poszukiwania pracy.

Samodzielne przeszukiwanie stron firmowych lub osobista wizyta w urzędzie pracy to opcja rozważana tylko przez co trzeciego badanego. To bardzo ważna wskazówka dla pracodawców. Jeśli chcą wykorzystać efekt skali i dotrzeć do jak największej liczby zatrudnionych muszą sprostać wymaganiom rynku i dostosować własny sposób komunikacji do nowoczesnych trendów i oczekiwań kandydatów

95 proc. kandydatów poszukuje ofert pracy za pośrednictwem portali ogłoszeniowych.

Na co zwrócić uwagę formułując ogłoszenie o pracę?

Eksperci OLX Praca podpowiadają, że opracowując treść skutecznego ogłoszenia o pracę warto dodać do niego nazwę miejscowości, a w przypadku większych aglomeracji, również dzielnicy!

71% kandydatów wyszukuje poszukuje pracy w okolicy swojego zamieszkania.

Zawężenie obszaru poszukiwania poprzez wskazanie miasta powoduje, że kandydaci dwukrotnie częściej aplikują na dane ogłoszenie!

Pobierz raport “Rynek pracy. Lato 2022” autorstwa ekspertów OLX PracaSpieszmy się kochać pracowników, tak szybko odchodzą!

Od decyzji o zmianie pracy do faktycznej zmiany miejsca zatrudnienia mija miesiąc.

Dodatkowe badanie przeprowadzone przez Ekspertów OLX Praca pod koniec sierpnia wykazało, że poszukiwanie nowej pracy jest procesem niezwykle prostym, choć kandydaci bywają teraz ostrożni, jednak podejmują decyzje bez zbędnej zwłoki.

 • 22% badanych zmieniło pracę w ciągu ostatniego roku
 • 40% z nich zmieniło pracę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy
 • 22% osób, które zmieniły pracę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, znalazło nowe zatrudnienie w ciągu 1-2 miesięcy, zaś 39% proces ten zajął krócej, niż miesiąc.

42% badanych ocenia, że znalezienie nowej pracy jest łatwe lub bardzo łatwe. Główne trudności w poszukiwaniu nowej pracy identyfikowane są przez kandydatów w poniższych aspektach:

 • 22% mała liczba ofert / miejsc pracy
 • 19% niskie płace
 • 15% wysokie wymagania
 • 14% obecność Ukraińców / cudzoziemców na rynku pracy.

Odwieczny problem pracodawców – co motywuje pracowników do zmiany pracy?

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą Eksperci OLX Praca, którzy zbadali motywację do poszukiwania pracy osób czynnie poszukujących. Odpowiedź jest jasna:

 • 51% chęć uzyskania większego wynagrodzenia
 • 32% brak możliwości rozwoju lub awansu
 • 26% potrzeba zmiany (spowodowana nudą, rutyną, brakiem motywacji)
 • 22% przyczyny osobiste
 • 21% korzystniejsza forma zatrudnienia
 • 19% atmosfera u obecnego pracodawcy (przełożony, stres, mobbing)

Powyższe dane wskazują, że odpowiednia dbałość o EVP (Employee Value Proposition) może rozwiązać szereg problemów z fluktuacją w firmie. HR dysponując takimi narzędziami jak np. sukcesywne badania satysfakcji pracowników, może śledzić i wyłapywać nastroje pracowników, monitorować ich zadowolenie z pracy. Z odpowiednim wyprzedzeniem działać w przypadku znaczących wahnięć. Zapobiegać niekorzystnym trendom. Innymi dobrymi praktykami angażującymi ludzi mogą być programy rozwoju kompetencji, szkolenia wewnętrzne, ścieżki rozwoju. Niezwykle ważne są też odpowiednie procedury przeciwdziałania mobbingowi i niepożądanym zachowaniom w miejscu pracy – umożliwiają ostrzeganie i wychwytywanie jednostek toksycznych i niebezpiecznych praktyk w organizacji. Każda inwestycja w ofertę wartości to realne korzyści biznesowe dla pracodawcy.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!