fbpx

Nowe stawki kilometrówki. Sprawdź co się zmieni!

14 października 2022
Ministerstwo Infrastruktury ujawniło plany zmian w stawkach kilometrówki. Projekt rozporządzenia zmieniającego dotychczasowe przepisy dot. warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy budzi liczne pytania pracodawców. Sprawdź, jakich zmian możemy się spodziewać.

Tzw. kilometrówka to popularny w małych i średnich przedsiębiorstwach sposób rozliczania z pracownikiem wydatków związanych z używaniem samochodów prywatnych w celach służbowych.

Stawki ryczałtu ustalane są wg ustawy, która nie była aktualizowana od 2007 roku, a jak wiemy, rzeczywistość cenowa od tamtego czasu uległa bardzo dużym zmianom… Weź pod uwagę chociażby wskaźnik inflacji, który wynosi aktualnie 17,2% (dane: GUS wrzesień 2022 r.).

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, ze względu na wzrastające koszty eksploatacji pojazdów, spowodowane m.in. wzrastającymi cenami paliwa, do Ministerstwa Infrastruktury były kierowane liczne petycje i monity dotyczące konieczności podwyższenia maksymalnych stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdów niebędących własnością pracodawcy, używanych do celów służbowych.

Poniżej analiza stanu faktycznego vs proponowane zmiany:

Stawka za 1 kilometr przebiegu pojazduObecnie [zł/km]Nowelizacja
[zł/km]
Różnica
[%]
dla samochodu osobowego:
a) o pojemności skokowej silnika do 900 cm3
0,52140,8970,7
dla samochodu osobowego:
b) o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3
0,83581,03824,2
dla motocykla0,23020,69199,7
dla motoroweru0,13820,42203,9

Wątpliwości pracodawców

Pytania, jakie zrodziły się w przestrzeni publicznej oraz w głowach pracodawców dot. głównie znaczącej różnicy pomiędzy stawkami dla samochodów osobowych o poj. do 900 cm3 oraz motocykli, która wynosi aż 20 groszy. Zdaniem przedstawicieli resortu infrastruktury różnica wynika z faktu, że na rynku funkcjonuje coraz mniej samochodów osobowych o pojemności silnika do 900 cm3. Drugim czynnikiem jest rozwój technologiczny silników motocyklowych, który nastąpił w ciągu ostatnich lat.

Samochody elektryczne bez regulacji ustawowych

Kontrowersje budzi również fakt, że projektowane przepisy nie przewidują sytuacji, w której pracownik korzysta z samochodu o napędzie elektrycznym – rozporządzenie nie określa w żaden sposób stawki kilometrówki dla tego typu pojazdów, zaś organy podatkowe często interpretują te kwestie nie po myśli pracodawców, stojąc na stanowisku, że skoro rozporządzenie nie obejmuje swoim zakresem samochodów elektrycznych, to limit kilometrówki nie ma w tym przypadku zastosowania.

Termin wejścia w życie zmian

Autorzy nowelizacji proponują, aby projektowane rozporządzenie weszło w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. W ich opinii taki termin wejścia w życie nowych przepisów ułatwi zarówno rozliczanie należnych ryczałtów przez pracowników, którym taki ryczałt będzie przysługiwał, jak i przez pracodawców, którzy będą taki ryczałt wypłacać pracownikom.

W związku z proponowanym terminem wejścia w życie rozporządzenia nie jest koniecznej zastosowanie w nim przepisów przejściowych.

Z projektem możesz zapoznać się tutaj >

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!