fbpx

HR-owe Koło Ratunkowe: Czy ustalenie w umowie zlecenia wynagrodzenia w stawce miesięcznej zwalnia strony od potwierdzania liczby godzin?

18 października 2022
Dodatkowe formalności, skomplikowane formularze i wymagane prawem procedury powodują z jednej strony ból głowy, zaś z drugiej szereg pytań - czy można część z tych przykrych czynności sobie darować? W dzisiejszym HR-owym Kole Ratunkowym odpowiadam na pytanie pracodawców - czy można zrezygnować z comiesięcznego potwierdzania liczby godzin realizacji umowy zlecenia, jeśli w treści umowy ustaliliśmy miesięczną stawkę wynagrodzenia? Zapraszam do lektury, a wszystko będzie jasne!

Dlaczego ważne jest potwierdzenie liczby godzin faktycznej realizacji zlecenia

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r., w przypadku umów zlecenie i umów o świadczenie usług, wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi:

  • wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej strony.

Ponadto przepisy zobowiązują strony do określenia sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. 

W związku z powyższym, nawet ustalenie stałej, miesięcznej stawki wynagrodzenia, nie zwalnia stron od ustalenia po zakończeniu miesiąca liczby godzin faktycznej realizacji zlecenia.

Umowa zlecenie – wszystko, co musisz o niej wiedzieć >

Podstawa prawna obowiązku potwierdzenia liczby godzin realizacji zlecenia

Jeśli w umowie zlecenia wynagrodzenie ustalone jest w stałej, miesięcznej wysokości, to powinna ona zostać ustalona w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej

Wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, a także innych umów, do których stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, ustalana jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r., stawka minimalnego wynagrodzenia za godzinę pracy od 1 stycznia 2023 będzie wynosiła 22,80 zł, a od 1 lipca 2023 r. 23,50 zł. 

W związku z tym, aby upewnić się że zleceniobiorca otrzyma wypłatę w odpowiedniej wysokości konieczne jest ustalenie liczby przepracowanych godzin.

Jak potwierdzać ze zleceniobiorcą ilość godzin faktycznie przepracowanych

Ustalenie w umowie zlecenia wynagrodzenia w stawce miesięcznej nie zwalnia stron od ustalenia faktycznie przepracowanej liczby godzin. Z kolei ilość przepracowanych godzin pomnożona przez minimalną stawkę godzinową pozwoli ustalić minimalne wynagrodzenie jakie należy się zleceniobiorcy. Jeśli wynagrodzenie przysługujące za określoną liczbę przepracowanych godzin jest wyższe, niż stawka miesięczna ustalona w umowie, zleceniobiorcy będzie przysługiwało wynagrodzenie w wysokości obliczonej z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej.

Strony umowy zlecenia mogą ustalić sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług w umowie, jeśli umowa zlecenia zostanie zawarta w formie pisemnej. W przypadku, gdy strony w umowie nie określają sposobu potwierdzania ilości godzin wykonania zlecenia, jedna ze stron umowy powinna w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia przekazać informację o ilości przepracowanych godzin. Informacja ta powinna być przekazana w formie pisemnej, elektronicznej lub innej udokumentowanej.

Kiedy umowa zlecenie zostanie uznana za umowę o pracę? Sprawdź test na stosunek pracy i ciekawe orzecznictwo!

Przechowywanie dokumentacji

Przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, na rzecz której jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, przechowuje dokumenty określające sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług oraz dokumenty potwierdzające liczbę godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne.

Kto, będąc przedsiębiorcą albo działając w imieniu przedsiębiorcy albo innej jednostki organizacyjnej, wypłaca przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi wynagrodzenie za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług w wysokości niższej niż obowiązująca wysokość minimalnej stawki godzinowej, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Na co zwrócić uwagę formułując umowę zlecenie

W treści umowy zlecenie lub świadczenie usług warto wskazać uzgodnienia co do:

  • terminu wypłaty wynagrodzenia, które w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż jeden miesiąc powinno być wypłacane co najmniej raz w miesiącu w wysokości wynikającej z minimalnej stawki godzinowej,
  • warunków wypłaty wynagrodzenia,
  • sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

Przykładowa ewidencja godzin realizacji umowy zlecenia:

Przykładowa ewidencja godzin realizacji umowy zlecenia


Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!