fbpx

Rola analizy danych w dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku kadrowo-płacowym

24 października 2022
W dzisiejszych czasach wykorzystanie i analiza danych to kluczowa kwestia, która może pomóc firmom w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej. Pobierz bezpłatny e-book przygotowany przez Comarch ERP i przeczytaj, z jakimi korzyściami wiąże się zastosowanie rozwiązań analitycznych Comarch BI w kontekście zarządzania zasobami ludzkimi.
Materiał sponsorowany partnera Comarch ERP

Mamy obecnie szerokie możliwości wykorzystania narzędzi analitycznych. W zależności od specyfiki firmy, branży, rynku, na którym działa, możemy wykorzystać narzędzie analityczne w różnych obszarach: od handlu, magazynu przez płatności, księgowość aż po produkcję. W ostatnim czasie wzrosło w tym zakresie znaczenie obszaru kadrowo-płacowego. Wiele firm boryka się z trudnościami w zakresie rekrutacji specjalistów. Aby sprostać wyzwaniom warto postawić na oprogramowanie informatyczne, które pomoże przetworzyć ogromne ilości danych, jakie są wprowadzane każdego dnia w każdej firmie.

Analiza danych przyszłością w HR

Przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość, że to pracownicy wpływają na rozwój firmy. Analiza danych kadrowo-płacowych może bezpośrednio przynieść korzyści Twojej firmie. Z pewnością ułatwia efektywne zarządzanie pracownikami poprzez przydzielanie im odpowiednich projektów czy zadań oraz optymalizuje ich pracę. Pozwala także zarządzać budżetem i kluczowymi wskaźnikami wydajności, takimi jak fluktuacje, nieobecności czy praca zdalna.

W dobie cyfryzacji analityka jest kluczowa przy utrzymywaniu konkurencyjności na rynku. W jakich aspektach może pomóc? Niżej omawiamy kilka z nich. 

Controlling personalny w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Controlling personalny jest instrumentem zarządzania, który określa stopień realizacji celów polityki personalnej zawartych w strategii firmy oraz, jeśli to konieczne, wskazuje na konieczność podjęcia działań naprawczych.

Do najczęściej stosowanych narzędzi controllingu personalnego zaliczamy:

  • strategiczną kartę wyników,
  • mierniki ilościowe i jakościowe,
  • analizę ABC,
  • model oceny 360 stopni.

Kluczowe wskaźniki efektywności w dobie rynku pracownika

Kluczowe wskaźniki efektywności (ang. Key Performance Indicator) pomagają firmie zrozumieć, jak radzi sobie z realizacją celów, zadań strategicznych i operacyjnych. KPI w obszarze HR umożliwiają pomiar finansowych i niefinansowych wskaźników efektywności procesów związanych z kapitałem ludzkim.  

Interaktywne dashboardy (panele menadżerskie) to praktyczny sposób prezentacji kluczowych wskaźników wydajności firmy. Dzięki prezentowanym w nich wskaźnikom i parametrom biznesowym, menedżerowie i kierownicy działu HR mogą na bieżąco monitorować realizację założonych dla pracowników celów lub ogólną sytuację kadrową  w firmie.

Planowanie kosztów osobowych warunkiem sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem

Jednym z najważniejszych zadań działów HR jest wsparcie organizacji w przygotowaniu planu kosztów pracowniczych. Zaangażowanie ekspertów kadrowo-płacowych oraz wykorzystanie specjalistycznych systemów analityczno-raportowych, pozwala na prawidłową identyfikację wszystkich elementów składających się na łączny koszt pracodawcy. 

Wiele organizacji posiada w swoich zasobach rozwiązania klasy Business Intelligence, których wykorzystanie może znacznie usprawnić planowanie zatrudnienia i kontrolowania kosztów pracowniczych na każdym etapie.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Niewątpliwe, wszystkie zmiany zachodzące na światowym rynku będą prowadzić do coraz większej automatyzacji na rynku pracy. Wiele firm szybko reaguje i coraz częściej inwestuje w zaawansowane narzędzia analityczne. Tego typu rozwiązania mogą usprawnić nie tylko proces rekrutacji przez ułatwienie wyboru odpowiedniego CV, ale także zoptymalizować działalność firmy poprzez monitorowanie wydajności pracowników na podstawie sprzedaży, przepracowanych godzin, innych zmiennych. Zaawansowane funkcje analityczne umożliwiają również określenie godzin, dni i sezonów, które wymagają największej liczby pracowników.

Comarch BI w działach HR

Comarch od blisko 20 lat wspiera małe, średnie i duże firmy w obszarze poprawy zarządzania zasobami ludzkimi. Ich dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony nowych technologii analitycznych.

Pobierz bezpłatnego e-booka i przeczytaj, z jakimi korzyściami wiąże się zastosowanie rozwiązań analitycznych Comarch BI w kontekście zarządzania zasobami ludzkimi:

  • możliwość podejmowania decyzji w oparciu o wiarygodną i łatwo dostępną informację,
  • uproszczenie niektórych procedur i przyspieszenie obiegu informacji w firmie,
  • łatwiejsze osiąganie celów przedsiębiorstwa oraz kontrola ich wykonania,
  • szybka reakcja na zmieniającą się sytuację na rynku pracy oraz inne czynniki zewnętrzne. 

Zobacz więcej:Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!