fbpx

Czy pracodawca może decydować o sposobie wykorzystania urlopu przez pracownika?

1 listopada 2022
Pracodawcy zależy na tym, aby pracownicy wykorzystywali urlop wypoczynkowy zgodnie przeznaczeniem. W związku z tym planuje zastrzec w przepisach wewnątrzzakładowych zapis o sposobie wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Pracodawca planuje również zakazać wykorzystywania urlopu wypoczynkowego niezgodnie z jego przeznaczeniem, a w szczególności wykonywania działalności zarobkowej na rzecz innych podmiotów. Czy prawo pracy pozwala na takie praktyki? Sprawdź odpowiedź!
  • Czy pracodawca ma prawo ustalić w przepisach wewnątrzzakładowych sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego?
  • Czy pracodawca może zabronić w przepisach wewnątrzzakładowych podejmowania pracy podczas urlopu wypoczynkowego?

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej “urlopem”.

Art. 152 § 1 Kodeksu pracy

Pracodawca nie może decydować o sposobie wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez pracownika.

Urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracownika. Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, urlop ten ma służyć wypoczynkowi i regeneracji sił. Pracownik ma prawo skorzystać z tego uprawnienia w każdym roku kalendarzowym. Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych. Jednocześnie to do pracownika należy decyzja w jaki sposób skorzysta z tego uprawnienia. 

Pracodawca, który udzielił urlopu wypoczynkowego, nie może więc zakazać podejmowania pracy podczas wolnego czasu, nie wolno mu także wskazywać sposobu, w jaki jego podwładny powinien wykorzystywać przysługujący mu urlop (np. wyjechać z rodziną na wakacje lub przebywać w domu pod telefonem w razie potrzeby). Pracodawca nie ma prawa kontrolować tego, w jaki sposób pracownik spędza czas w okresie urlopu wypoczynkowego.

Prawo pracodawcy do odwołania pracownika z urlopu

Pamiętajmy jednak, że o ile praca podczas urlopu wypoczynkowego nie jest zakazana, o tyle pracodawca może w każdej ważnej chwili odwołać zatrudnionego z urlopu. Taka możliwość istnieje jednak tylko wtedy, gdy będzie to uzasadnione ważnym interesem zakładu pracy. 

Pracownik nie może nie zgodzić się z decyzją pracodawcy o odwołaniu z urlopu. Postanowienie pracodawcy o powrocie do pracy jest swego rodzaju poleceniem służbowym, które nie podlega sprzeciwie pracownika. Niewykonanie polecenia (które de facto wynika z art. 100 § 1 i § 2 pkt 4 Kodeksu pracy), w skrajnych przypadkach, może stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika – art. 52 § 1 pkt. 1 Kodeksu pracy, czyli z tytułu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Przykładowe sytuacje, które uzasadniają odwołanie z urlopu? Sprawdź tutaj >

Pracodawca może również zastosować wobec niesubordynowanego pracownika, który nie wykonuje poleceń pracodawcy oraz nie dba o dobro zakładu pracy, karę porządkową w postaci upomnienia lub nagany.

Rekomendacje praktyków kadr i płac

O sposoby załatwienia sprawy przywołanej we wstępie zapytałam Praktyków skupionych w Społeczności Pasjonatów Kadr i Płac na Facebooku (przeczytaj więcej). Sprawdź, jakie rozwiązania rekomendują w opisanej sytuacji doświadczeni praktycy prawa pracy:

Pracownik ma prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 lub 26 dni, w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Urlop powinien być wykorzystany w naturze; może być na wniosek pracownika podzielony na części przy czym jedna część powinna trwać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Urlop, zgodnie z jego przeznaczeniem, powinien być wykorzystany przez pracownika na wypoczynek i regenerację sił. Pracownik w czasie urlopu dysponuje swoim czasem. Pracodawca nie ma prawa ingerować w wypoczynek pracownika. Jeśli pracodawca ma obawy, że pracownik może świadczyć pracę u konkurencji powinien zastrzec takie kwestie w umowie o zakazie konkurencji. Przepisy wewnątrzzakladowe nie mogą być mniej korzystne niż przepisy k.p.

Urszula Rewers

Pracodawca w uregulowaniach wewnątrzzakładowych nie może wprowadzać przepisów mniej korzystnych dla pracowników od tych zawartych w KP, a przecież Ustawodawca w szczegółowy sposób wykorzystania urlopu wypoczynkowego nie ingeruje (co innego w przypadku np. urlopu okolicznościowego).

Joanna Frukacz

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!