fbpx

Czy można zwolnić członka związku zawodowego niezdolnego do pracy? Praktyczne wskazówki!

8 listopada 2022
Praktyczne wskazówki i merytoryczne podsumowanie możliwych do zastosowania rozwiązań w przypadku, gdy członek związku zawodowego nie otrzymał od lekarza medycyny pracy orzeczenia stwierdzającego zdolność do wykonywania pracy.

Dzień dobry Pani Moniko, mam dylemat i wielką rozterkę. Jeden z naszych wieloletnich pracowników planuje powrót do pracy – po zawale, rehabilitacji i wyczerpaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego chciałby wrócić do dawnego życia, w tym do pracy, którą tak lubił… Wręczyliśmy naszemu pracownikowi skierowanie celem wykonania kontrolnych badań lekarskich – wiadomo. Stało się jednak coś nieoczekiwanego i niestety, bardzo złego – lekarz medycyny pracy uznał, że pracownik nie jest zdolny do pracy! Mój dylemat związany jest z tym, że pracownik jest członkiem związku zawodowego działającego w zakładzie pracy… Nie wiemy w jaki sposób postąpić w takiej sytuacji! Czy powinniśmy zwolnić pracownika? Chcielibyśmy kontynuować współpracę, pytanie brzmi, czy możemy?!
Napisał Czytelnik mojego bloga, Andrzej, Starszy Specjalista ds. Personalnych w podkarpackiej firmie z branży lotniczej

Pracodawca powinien w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • czy jest wstanie przenieść pracownika na inne stanowisko pracy?
  • jeśli nie ma takiej możliwości, powinien sprawdzić czy istnieje możliwość rozwiązania umowy z osobą, która jest członkiem związku zawodowego?
  • jakie konsekwencje mogą wynikać z ewentualnego wypowiedzenia umowy o pracę takiemu pracownikowi?

Czy pracodawca może decydować o sposobie wykorzystania urlopu przez pracownika?

Konsekwencje braku orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do wykonywania pracy

Jeśli pracownik nie otrzyma orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do wykonywania pracy, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy. Powstają wtedy następujące możliwości:

  • pracodawca może skierować pracownika do wykonania wstępnych badań lekarskich celem ustalenia zdolności do wykonywania pracy na innym stanowisku
  • jeśli pracodawca nie ma możliwości przeniesienia pracownika na inne, odpowiednie dla niego stanowisko pracy to pracownik musi zostać odsunięty od swoich obowiązków. 

W przypadku, w którym pracownik nie jest zdolny do wykonywania pracy, a pracodawca nie ma możliwości przeniesienia go na inne stanowisko, może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę. 

Byłam kiedyś w podobnej sytuacji. Po pierwsze, odwołaliśmy się do wojewódzkiego lekarza medycyny pracy. Po drugie, dopasowaliśmy stanowisko pracy, tak aby miało minimalne wymagania: praca siedzącą i komputer. Na to stanowisko pracownik uzyskał zgodę lekarza medycyny pracy. Warto wspomnieć, że wspomniany pracownik był prezesem związku zawodowego.

Katarzyna Małkowska, Manager HR

W sytuacji opisanej w pytaniu od Czytelnika, czyli gdy pracownik jest członkiem związku zawodowego, przed wręczeniem pracownikowi wypowiedzenia, konieczne jest dokonanie konsultacji ze związkami zawodowymi. Brak działań związków zawodowych we wskazanym ustawowo terminie powoduje, że pracodawca może podjąć decyzję o wypowiedzeniu pracownikowi umowy.

W związku z brakiem (po stronie pracodawcy) możliwości przeniesienia pracownika na inne stanowisko i rozwiązaniem z pracownikiem umowy o pracę za wypowiedzeniem, zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Musisz też wiedzieć, że w takiej sytuacji pracownik nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w trakcie trwania wypowiedzenia.

Jeśli pracownik utracił zdolność do wykonywania pracy, to pracodawca musi odsunąć go od wykonywania obowiązków i zwolnić ze świadczenia pracy, niezależnie od tego, czy jest członkiem związku zawodowego czy nie. W tej sytuacji, w pierwszej kolejności, zaproponowałabym pracownikowi inne stanowisko pracy, na którym będzie mógł pracować. Jeżeli pracownik będzie zainteresowany zmianą i obie strony będą zgodne co do nowych warunków, można zastosować porozumienie zmieniające. Jeśli jednak pracownik nie będzie zainteresowany nowym stanowiskiem pracy lub pracodawca nie będzie mógł mu zaproponować innego, wówczas zostaje rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron (bezpieczniejsze z punktu widzenia prawa, gdy pracownik jest członkiem związku zawodowego) lub za wypowiedzeniem. Z artykułu 3 ust. 1 Ustawy o związkach zawodowych wynika, że pracodawca nie może zwolnić pracownika z powodu jego przynależności do istniejącego już związku zawodowego (zgodnie z zasadą równego traktowania) chyba, że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami. W tej sytuacji powodem zwolnienia pracownika nie będzie fakt, że przynależy on do związku zawodowego lecz orzeczona niezdolność do pracy i brak innego stanowiska, na które można przenieść pracownika, więc zastosowanie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem nie będzie bezprawne.

Karolina Przywała, Administration Specialist/HR Practitioner

Dołącz do Akademii Restrukturyzacji Zatrudnienia, czyli Akademii rozwiązywania stosunku pracy i zmiany warunków zatrudnienia!
START 10 XI 2022
Wykłady i praktyczne przypadki w formie online


Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!