fbpx

Feedback i ocena pracownicza – jak je skutecznie przeprowadzić?

9 listopada 2022
Udzielanie informacji zwrotnej oraz ocena kompetencji pracownika, to jeden z ważniejszych obszarów, które nie tylko pozwalają na rozwój samych pracowników, ale także mają ogromny wpływ na rozwijanie się całej organizacji. Pozyskaj unikalną wiedzę i odbierz bezpłatny Pakiet Feedback, czyli e-book oraz nagranie z merytorycznego webinaru na temat feedbacku i oceny pracowniczej.
Partnerem komercyjnym artykułu jest Dolineo.com

Fakty, nie opinie!

Feedback bardzo często kojarzy się z informacją zwrotną na linii podwładny – przełożony lub na linii współpracownik – współpracownik. A tak naprawdę w organizacjach w których panuje kultura feedbacku, dawanie sobie na co dzień informacji zwrotnej dotyczy wszystkich pracowników zajmujących różne pozycje i stanowiska w organizacji względem siebie. Taka organizacja pracy sprawia, że pracownicy czują się częścią firmowej społeczności, rośnie ich zaangażowanie oraz poczucie przynależności. Ważne jest przy tym, aby wszyscy pamiętali, że w przekazywaniu informacji zwrotnej nie chodzi o to, aby kogoś krytykować czy też komuś pochlebiać, a o to, by doceniać wysiłki i sukcesy oraz korygować błędy i uczyć się na nich. Pracownicy muszą pamiętać, aby opierać się na faktach, nie opiniach, na pewności, nie oskarżeniach oraz na zachowaniach ocenianej osoby a nie jej cechach.

Czym różni się feedback od oceny pracowniczej?

Jedne firmy traktują pojęcia feedbacku i oceny pracowniczej zamiennie, nazywając te procesy również dialogiem, rozmową. Czym więc różni się feedback od oceny pracowniczej? W feedbacku ma miejsce bieżące przekazywanie informacji zwrotnych, natomiast w przypadku oceny pracowniczej, rozmowy są prowadzone w zaplanowanym wcześniej schemacie. Każdy z tych systemów ma swoje plusy i minusy, o czym musimy pamiętać wybierając metodę udzielania informacji zwrotnej do naszej organizacji. Nie zawsze też kultura organizacyjna panująca w danej firmie jest odpowiednia na wdrożenie kultury feedbacku w pełnej formie, czyli 360 stopni. Czasem trzeba czasu i małych kroków, które pozwolą na wdrożenie tego systemu, od oceny 180 stopni po 270 i 360. 

Przygotuj managerów do efektywnego feedbacku i skutecznej oceny pracowniczej

To, na co jeszcze musimy zwrócić uwagę to zaangażowanie, a wcześniej przeszkolenie managerów. Ocena pracownicza będzie efektywna wówczas, kiedy przełożeni tak poprowadzą rozmowy, aby bazując na przeszłych zachowaniach, dostrzec mocne strony pracownika, wyciągnąć wnioski z tego, co zostało ocenione nisko oraz wypracować dla pracownika plan działań na kolejny okres. Po takim spotkaniu pracownik powinien czuć się zmotywowany do działania i rozwoju, znać cel i wiedzieć, jakie kroki musi podjąć, aby go osiągnąć. Jeśli podczas spotkania negatywy przeważą pozytywy, pracownik może poczuć się zdemotywowany, co w dalszym okresie czasu może skutkować rezygnacją z pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie managerów do przeprowadzania rozmów z podwładnymi.

Kliknij i odbierz e-book oraz dostęp do webinaru z ekspertami

Oceny pracownicze trampoliną do awansów

Oceny pracownicze są bardzo ważnym elementem funkcjonującym w organizacji. To na ich podstawie pracownik otrzymuje informację na temat swojej pracy, jej efektywności czy też miejsc wymagających poprawy. Mają także wpływ na decyzje dotyczące awansów, ścieżek kariery czy też samego zakresu obowiązków. Po ocenie może się okazać, że nasz pracownik ma znacznie większe umiejętności i predyspozycje i warto by było przesunąć go na wyższe stanowisko, aby nadal się rozwijał, dając tym samym wkład w rozwój całej organizacji. Prawidłowo przeprowadzona ocena pracownicza motywuje prowadząc do wzrostu efektywności i ma wpływ na rozwojowość całej organizacji. Pomaga określić nowe cele i kierunki wpływając tym samym na zmiany na lepsze w firmie.

Pakiet Feedback – odbierz bezpłatny e-book i dostęp do webinaru z ekspertami!

Pojęcie feedbacku jest bardzo szerokie. Aby je przybliżyć i ułatwić przeprowadzenie procesu informacji zwrotnej mamy dla Ciebie Pakiet Feedback zawierający e-book “Feedback i ocena pracownicza. Praktyczny przewodnik. Cz. 1“, w którym znajdziesz wiele informacji o kulturze feedbacku, wskazówek i przykładów z życia firm, oraz nagranie webinaru „Ocena pracownicza i Feedback. Jak je skutecznie przeprowadzić?” w którym troje praktyków dyskutuje i wymienia się doświadczeniami na temat procesu oceny pracowniczej i feedbacku. 

Kliknij i odbierz bezpłatny e-book oraz dostęp do webinaru z ekspertami

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!