fbpx

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego

10 listopada 2022
Czy pracownik może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego? Jakie są konsekwencje rezygnacji z urlopu rodzicielskiego? Na te pytania odpowiadam w niniejszym artykule. Zapraszam do lektury!

Bez względu na to czy urlop rodzicielski został pracownicy udzielony w trybie “z góry”, czy “z dołu” w każdym przypadku pracownica ma prawo do rezygnacji z całości lub z części tego urlopu. Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.

Wniosek o urlop rodzicielski

Przypominamy, że pracownica może wnioskować o urlop rodzicielski na dwa sposoby:

  • może złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni po porodzie,
  • może też złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego.

W pierwszym przypadku, pracownica obliguje się do wykorzystania urlopu rodzicielskiego niejako “z góry”, czyli od razu w całym wymiarze, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. W tym przypadku co do zasady, to pracownica –  matka dziecka w pełni korzysta z tego uprawnienia.

W drugim przypadku pracownica nie decyduje się na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Decyzję o wykorzystaniu tego uprawnienia podejmuje później, dopiero pod koniec urlopu macierzyńskiego. Bezpośrednio po porodzie, nie jest jeszcze pewna czy z uprawnienia do urlopu rodzicielskiego będzie korzystała ona czy ojciec dziecka.

W obu opisanych przypadkach, można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego.

Konsekwencje rezygnacji z urlopu rodzicielskiego

Jeśli pracownica wnioskowała o udzielenie urlopu rodzicielskiego “z góry”, to w razie rezygnacji z tego urlopu i nie przejęcia go przez ojca dziecka, jego niewykorzystana część przepada. 

W sytuacji, gdy zrezygnuje ona z całego urlopu rodzicielskiego (bądź też z jego części – po wykorzystaniu odpowiednio nie więcej niż 6 lub 8 tygodni) a ojciec dziecka nie będzie korzystał z tego urlopu, to pracownicy przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru. 

Ogólne zasady wliczania składników wynagradzania przysługujących za okresy roczne do podstawy wymiaru zasiłków chorobowych. Przeczytaj!

Wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego

Pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy (gdy został on udzielony w trybie “z góry”) pracownica powinna złożyć pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić ten wniosek.

W przypadku, w którym pracownica wnioskowała o udzielenie urlopu rodzicielskiego w terminie 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, również może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego. Zarówno może to zrobić przed jego rozpoczęciem, jak i podczas trwającego urlopu rodzicielskiego. 

Wniosek w sprawie rezygnacji przez pracownicę z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy zawiera:

  • imię i nazwisko pracownicy;
  • wskazanie daty przystąpienia do pracy.

Przepis ten stosuje się odpowiednio do wniosku pracownika, przysposabiającego dziecko lub przyjmującego dziecko na wychowanie, w sprawie rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy.

Jeśli pracownica złoży wniosek o wykorzystanie urlopu rodzicielskiego na 21 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, nadal może z niego zrezygnować. W tym przypadku urlop ten zostanie wykorzystany przez ojca dziecka, a jeśli nie to przepadnie.

Natomiast jeśli pracownica postanowi o rezygnacji z urlopu rodzicielskiego w trakcie jego trwania, to mogą zaistnieć dwie sytuacje. Ojciec dziecka może skorzystać z kolejnej części urlopu rodzicielskiego. Możliwe jest także pozostawienie tego uprawnienia na później.

Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nie przypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nie przypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. 

Aby skorzystać z tej możliwości konieczne jest wykorzystanie przez wybranego rodzica – pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni.

Czym charakteryzuje się instytucja obniżenia wymiaru etatu pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego? Co powinien zawierać w takim przypadku wniosek pracownika? O czym powinien wiedzieć pracodawca, który zgadza się na takie rozwiązanie? Sprawdź!

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!