fbpx

Zmiany w podróżach służbowych 2023

1 grudnia 2022
Polecenie pracownikowi wyjazdu służbowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy rodzi konieczności pokrycia kosztów związanych z podróżą służbową. Jak zmieniają się przepisy dot. pokrycia kosztów służbowych wyjazdów? Oto pigułka wiedzy o zaktualizowanych stawkach i przepisach przejściowych! Zapraszam do lektury!

Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i od 1 stycznia 2023 roku ma wynieść 45 zł za dobę podróży. Obecnie dieta z tytułu krajowej podróży służbowej wynosi 38 zł. Natomiast od 29 listopada 2022 wzrasta wysokość diet za dobę zagranicznej podróży służbowej. 

Wprowadzona zmiana wynika z rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 14.11.2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 2302).

Przepisy rozporządzenia zawierają również przepisy przejściowe, które dotyczą sytuacji odbywania podróży służbowej poza granicami kraju, rozpoczętej i niezakończonej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. 

Krajowa podróż służbowa

W przypadku krajowej podróży służbowej, rozpoczętej i niezakończonej przed 1 stycznia 2023 r., należności z tytułu podróży służbowej będą ustalane:

  • za czas podróży przypadający przed 1 stycznia – na podstawie dotychczasowej stawki diety;
  • za czas podróży przypadający od 1 stycznia – na podstawie nowej, wyższej stawki. 

Dieta za dobę krajowej podróży służbowej wzrośnie od 1 stycznia 2023 do wysokości 45 zł. W związku z tym od 1 stycznia 2023 ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej będzie wynosił 9 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży krajowej. Natomiast ryczałt za każdy nocleg będzie przysługiwał w wysokości 67,5 zł.

Zwrot kosztów za nocleg podczas podróży krajowej w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie od 1 stycznia 2023 będzie następował w wysokości potwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety, czyli 900 zł.

Podróż zagraniczna

W przypadku podróży służbowej poza granicami kraju, rozpoczętej i niezakończonej przed 29 listopada 2022, należności z tytułu podróży służbowej będą ustalane:

  • za czas podróży przypadający przed 29 listopada – na podstawie dotychczasowych stawek diet; 
  • za czas podróży przypadający od 29 listopada – na podstawie nowych, wyższych stawek diet.

Zasady dotyczące ustalania należności

Zgodnie z postanowieniami art. 77(5) § 1 ustawy Kodeks pracy, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Co do zasady sposób rozliczania należności z tytułu podróży służbowych (w tym zagranicznych) powinien być określony w przepisach wewnątrzzakładowych, np. regulaminie płacowym lub w umowach o pracę, jeśli pracodawca nie jest zobowiązany do tworzenia regulaminu wynagradzania albo nie obowiązuje go układ zbiorowy pracy. Jeśli pracodawca nie zdecyduje się na wprowadzenie korzystniejszych dla pracowników zasad rozliczania należności z tytułu podróży służbowych, to obowiązują go przepisy dotyczące pracowników sfery budżetowej. 

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej reguluje zasady przyznawania pracownikom zatrudnionym w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych sfery budżetowej diet oraz zwrotu kosztów przejazdów i dojazdów, noclegów oraz innych udokumentowanych wydatków.Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!