fbpx

Czy pracodawca może żądać od pracownicy zaświadczenia lekarskiego poświadczającego, że karmi ona piersią?

16 grudnia 2022
Milena Markiewicz, prawniczka, absolwentka Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego obala mit o tym, że pracodawca może żądać od pracownicy karmiącej piersią i korzystającej z przysługującej jej przerwy w pracy zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego karmienie. Zapraszam do lektury!

Z powyższym pytaniem nierozerwalnie powiązany jest art. 187 Kodeksu pracy, tj:

§ 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.

Z powyższych przepisów nie wynikają obowiązki związane z przedkładaniem dokumentów będących dowodem na to, że pracownica karmi piersią. Literalnie czytając przepis można więc wywnioskować, że:

  • z uprawnienia tego pracownica może skorzystać na podstawie złożonego wniosku,
  • pracodawca jest związany wnioskiem pracownicy co do wyrażenia zgody na udzielenie takich przerw, co więcej pracownica może przerwy łączyć,
  • wystarczające jest złożenie oświadczenia pracownicy we wniosku, że jest matką karmiącą,
  • wniosek nie jest uzależniony od wieku dziecka,
  • wniosek nie jest ograniczony czasowo.

Skąd więc często wymagane w środowisku kadrowym zaświadczenie od lekarza potwierdzające fakt, że pracownica karmi piersią? Czy wymaganie jest zgodne z przepisami i utartą praktyką?

Poglądy mogą mieć podłoże w historycznych dylematach. Sprawą w pewnym zakresie zajmował się również Rzecznik Praw Obywatelskich. W niektórych komentarzach z lat 2011-2014 również pojawia się interpretacja, wskazująca na dodatkowe uprawnienie Pracodawcy. 

Pogląd zmienił się na przestrzeni czasu i już w 2012 roku pojawiło się zdanie przeciwne sędzi Sądu Najwyższego Marii Teresy Romer o tym, że pracownica nie ma obowiązku udawadniania faktu karmienia piersią.

Aktualnie

Państwowa Inspekcja Pracy wypowiada się w tym temacie jednoznacznie, wyraźnie wskazując, że nie ma podstaw prawnych do żądania od pracownicy karmiącej piersią dokumentu, który będzie udowadniał ten fakt. Podnosi też, że niezgodne z prawem jest ograniczenie uprawnień i wprowadzanie wymagania przedłożenia dokumentu w ramach regulaminu pracy czy układu zbiorowego.

W sprawie wypowiedział się również Departament Prawa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jak i Ministerstwo Zdrowia potwierdzając brak zasadności wymagania przedkładania takiego dokumentu.

Jakie ryzyka?

Odmowa udzielenia przerw ze względu na brak zaświadczenia może stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika. W takiej sytuacji pracownica może złożyć skargę na pracodawcę do właściwego okręgowego inspektoratu pracy. 


Milena Markiewicz [Obserwuj profil na LinkedIn]

Kierownik Biura Zarządu w spółce Cerrad. Prawnik, HR Manager, Specjalista RODO i Complaince. Absolwentka seminarium doktoranckiego katedry prawa pracy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego – kierunek prawo. Absolwentka Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz. Aktualnie aplikantka radcowska (Kancelaria Prawna Jan Nowak Kielce) i pasjonatka HR.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!