fbpx

Czy można zmienić okres rozliczeniowy bez zmiany regulaminu?

9 stycznia 2023
Czy pracodawca może zmienić 1-miesięczny okres rozliczeniowy na 3-miesięczny bez zmiany regulaminu pracy? Kiedy i w jaki sposób pracodawca powinien wyznaczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023?

Pani Moniko, kłopoty, kłopoty i ciągle tylko “potrzebuję tego na wczoraj”! U nas w firmie, zgodnie z regulaminem pracy, pracowników obowiązuje 1 miesięczny okres rozliczeniowy. I wszystko pięknie, ale prezes zażyczył sobie, aby zmienić obowiązujący OR na 3-miesięczny, bez dokonywania zmian w regulaminie pracy. Chodzi oczywiście o nadgodziny… Sprawi nam to również dodatkowy kłopot – zastanawiamy się, kiedy i w jaki sposób, w takiej sytuacji, powinnyśmy wyznaczyć dzień wolny za święto, które wypadnie w sobotę 11 listopada?
Napisała do mnie Ania, specjalistka ds. płac z okolic Krakowa, branża spożywcza.

Zmiana okresu rozliczeniowego

Pracodawca może dokonać zmiany okresu rozliczeniowego w każdym czasie. Dokonując zmiany obowiązującego pracowników okresu rozliczeniowego pracodawca jest zobowiązany przestrzegać przepisów prawa. Zmiana okresu rozliczeniowego wymaga zmiany aktu wewnątrzzakładowego, w którym został uregulowany.

Zmiana okresu rozliczeniowego wymaga takiego samego trybu jak jego uchwalenie.

Z tego względu, w przypadku gdy w zakładzie pracy okres rozliczeniowy ustalony został w regulaminie pracy lub obwieszczeniu pracodawcy jego zmiana jest możliwa dopiero po upływie 2 tygodni od dnia podania jej do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Święto przypadające w sobotę

Natomiast zgodnie z artykułem 130 § 2 ustawy Kodeks pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. 

Skoro święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), mamy do czynienia z sytuacją, w której mimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Stąd potocznie mówi się o tym, że pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Wymiar czasu pracy w 2023 roku, czyli ile będziemy pracować? Sprawdź!

Dokładny termin dnia wolnego udzielonego pracownikom w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy pracodawca wyznacza samodzielnie lub w uzgodnieniu z pracownikami. W praktyce, odgórne ustanowienie terminu, w którym pracownicy mają odebrać dzień wolny z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym pracy (poza niedzielą), np. 11 listopada 2023 następuje poprzez ogłoszenie w ramach zarządzenia lub obwieszczenia lub w inny sposób przyjęty w zakładzie pracy.

Pracodawca powinien poinformować pracowników o terminie udzielanego dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w tzw. wolną sobotę najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony rozkład czasu pracy.

Rekomendacje Społeczności Praktyków Kadr i Płac na Facebooku!

Zgodnie z Kodeksem pracy , kwestie związane z czasem pracy (systemy czasu pracy, okresy rozliczeniowe, rozkład czasu pracy zakładu pracy) u danego pracodawcy powinny być uregulowane w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy albo jeżeli pracodawca nie jest ani objęty układem ani też nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy – powinno to zostać wskazane w wydawanym przez niego obwieszczeniu. Trzeba też pamiętać o dwóch kwestiach , po pierwsze o tym że wprowadzane przez pracodawcę zmiany w zakresie organizacji czasu pracy nie wchodzą w życie z dnia na dzień. Zmiana regulaminu pracy wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od podania jej do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy, i po drugie zmiany te nie mogą następować w trakcie trwającego okresu rozliczeniowego, ale zawsze po jego zakończeniu i rozliczeniu.Jeśli chodzi o dzień wolny za 11 listopada to pracodawca powinien wyznaczyć go w przyjętym u siebie okresie rozliczeniowym. Przepisy prawa pracy nie regulują sposobu ustalania terminu odbioru dnia wolnego udzielonego w zamian za święto przypadające w sobotę. Najważniejsze żeby dzień ten był wyznaczony w danym okresie rozliczeniowym, w przeciwnym razie dojdzie do przekroczenia przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy, za trzeba wypłacić pracownikowi dodatek.

Kinga Kruschel, Specjslistka ds. kadr i płac [LinkedIn]

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!