fbpx

Jak zachować minimalne wynagrodzenie zleceniobiorcy?

8 lutego 2023
W jakie dokumenty powinien zaopatrzyć się zleceniodawca potwierdzając ze zleceniobiorcą ilość godzin świadczenia usługi? Na co zwrócić uwagę w umowie? Jak sprawdzić, czy wynagrodzenie miesięczne zleceniobiorcy spełnia warunek minimalnego wynagrodzenia?

Pani Moniko, strach mnie sparaliżował i nie wiem co robić! W naszym zakładzie zatrudniamy na umowę zlecenie konserwatora. Pomaga nam przy różnych, drobnych pracach, taka złota rączka. Zgodnie z umową, od stycznia tego roku, Pan Waldek ma otrzymywać wynagrodzenie w stałej, miesięcznej wysokości 3490 zł brutto. Wynagrodzenia z tytułu umów zleceń wypłacamy 10-go dnia miesiąca następującego po miesiącu wykonania usługi. Zleceniobiorca wysłał mi mailem informację o liczbie godzin przepracowanych w styczniu – w sumie było to 179 godzin. W jaki sposób mogę sprawdzić czy stawka wynagrodzenia podana w umowie zapewni zleceniobiorcy wynagrodzenie za godzinę pracy w wysokości minimalnej stawki godzinowe? Nie chcę kary od PIP, a odpowiedzialność na pewno spadnie na mnie
Napisała do mnie Ania [imię zmienione], kadrowa w zakładzie produkcyjnym w woj. łódzkim.

Podstawa prawna

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r., minimalna stawka godzinowa w 2023 roku wynosi:

  • od 1.01.2023 do 30.06.2023: 22,80 zł
  • od 1.07.2023 do 31.12.2023: 23,50 zł
  • wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r. wynosi:
    od 1.01.2023 do 30.06.2023: 3 490,00 zł
    od 1.07.2023 do 31.12.2023: 3 600,00 zł

Ustalenie wynagrodzenia zleceniobiorcy

Jeśli strony w umowie nie określiły sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

Jak sprawdzić czy zachowujemy warunek minimalnego wynagrodzenia zleceniobiorcy?

Aby sprawdzić czy zleceniobiorcy zapewniono minimalną stawkę godzinową, konieczne jest podzielenie miesięcznej stawki stałego wynagrodzenia przez ilość godzin przepracowanych, w tym przypadku w styczniu 2023, tj. 3490 zł/179 godzin = 19,50 zł.

Uwzględnij minimalną stawkę godzinową!

W przypadku, gdy wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie nie zapewnia przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi otrzymania za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej, przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi przysługuje wynagrodzenie w wysokości obliczonej z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej, co oznacza że zleceniobiorcy należy wypłacić wynagrodzenie w wysokości: 22,80 zł x 179 godzin = 4081,20 zł brutto.

Rekomendacje Społeczności Praktyków Kadr i Płac na Facebooku!

Minimalna stawka godzinowa w 2023 r wynosi 22,80 zł. Aby sprawdzić czy została zachowana należy kwotę z umowy, w tym przypadku 3490 zł podzielić prze ilość przepracowanych godzin. 3490 : 179 = 19,50 zł. W tym przypadku stawka godzinowa nie została zachowana, więc trzeba ją wyrównać do minimalnej. Co do kolejnego pytania, zleceniodawca powinien posiadać ewidencje godzin zleceniobiorcy. Na podstawie tego dokumentu należy sprawdzić czy stawka minimalna została zachowana. Dodatkowo w umowie warto zawrzeć zapis, że wynagrodzenie wynosi kwotę A, ale stawka godzinowa nie może być niższa niż stawka minimalna godzinowa w danym roku kalendarzowym.

Sylwia Kwiatkowska, Kierownik działu kadr i płac

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!