fbpx

Work-life balance na sejmowym finiszu!

9 lutego 2023
Niespodziewane przyspieszenie! Polska odpowiedź na unijną dyrektywę work-life balance przyjęta przez Sejm! Kiedy będzie można skorzystać z nowych urlopów? Przeczytaj!

Na posiedzeniu w dniu 8 lutego 2023 r. Sejm zdecydowaną większością głosów uchwalił rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywę 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Katalog najważniejszych zmian w zakresie warunków zatrudnienia

 • Obowiązek uzasadnienia (podania przyczyny) wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, konsultacji związkowej oraz możliwości ubiegania się o przywrócenie do pracy – także w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony.
 • Zmiany w zawieraniu umów o pracę na okres próbny: okres próbny ma być współmierny do przewidywanego czasu trwania umowy o pracę na czas określony, a także do rodzaju pracy; ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem możliwe będzie tylko wtedy, gdy pracownik będzie zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy; wprowadzone zostaną regulacje umożliwiające uzgodnienie pomiędzy stronami stosunku pracy przedłużenia umowy o pracę na okres próbny o czas trwania nieobecności pracownika w pracy, w przypadku gdy pracownik był z usprawiedliwionych przyczyn nieobecny w pracy w trakcie trwania takiej umowy.
 • Prawo do równoległego zatrudnienia: pracodawca nie będzie mógł zakazać pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą, chyba że strony zawrą umowę o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy.
 • Wniosek o bezpieczniejsze warunki pracy: pracownik, który wykonuje pracę przez co najmniej 6 miesięcy nabędzie prawo do wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy.
 • Prawo pracownika do bezpłatnych szkoleń: nieodpłatne szkolenia niezbędne do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku będą zaliczały się do czasu pracy i odbywały się w miarę możliwości w godzinach pracy.

Katalog najważniejszych zmian w zakresie work-life balance

 • Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: przysługiwać będzie w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem – w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym. Pracownik zachowa za ten czas prawo do 50% wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego.
 • Urlop opiekuńczy – bezpłatny, 5 dni: ma na celu zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek/małżonka) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, wymagającej znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.
 • Elastyczna organizacja pracy: polegać ma na dostosowywaniu przez pracownika jego organizacji pracy do indywidualnych potrzeb  poprzez telepracę, elastyczne rozkłady czasu pracy (ruchomy czas pracy, indywidualny czas pracy, system skróconego tygodnia pracy, pracy weekendowej i przerywany czas pracy), pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy.
 • Dwie, dodatkowe przerwy wliczane do czasu pracy: pracownik będzie miał prawo do drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut, jeśli dobowy wymiar jego czasu pracy jest dłuższy, niż 9 godzin pracy; prawo do trzeciej przerwy trwającej co najmniej 15 minut otrzyma, jeżeli jego dobowy wymiar czasu pracy będzie dłuższy, niż 16 godzin.
 • Nieprzenoszalna część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 9 tygodni, dla każdego z rodziców oraz zasiłek macierzyński dla obojga rodziców w wysokości 70%
 • Pracownicy nabędą indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego: prawo ojca do wychowującego dziecko do skorzystania z urlopu rodzicielskiego uniezależnione zostanie od pozostawiania matki w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu.

Przewidywany harmonogram prac legislacyjnych

Ustawa trafi teraz do prac w Senacie – najbliższe posiedzenie planowane jest na 22-21 lutego 2023 r. I teraz uwaga! Po zakończeniu prac i opublikowaniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw, pracodawcy będą mieli na wdrożenie powyższych, rewolucyjnych przepisów jedynie 21 dni! Ich wdrożenie wymagało będzie zmian w obowiązujących obecnie regulaminach wewnętrznych.

Skąd taki pośpiech? Wygląda na to, że rząd dba o nasz work-life balance! Bardzo możliwe, że wdrożenie dyrektyw unijnych (przewidywany termin to druga połowa kwietnia tego roku) oraz nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej (wejdzie w życie po upływie 2 miesięcy od ogłoszenia, czyli 7 kwietnia) zbiegnie się w czasie, co skutkować może potrzebą zorganizowania tylko jednych konsultacji z partnerem społecznym czy też z przedstawicielami pracowników (a nie dwóch odrębnych).

Działy kadrowo-płacowe, rozgrzane zakończeniem tzw. akcji PIT oraz automatycznym zapisem do PPK będą gotowe do działania! Przynajmniej tej wersji oficjalnie się trzymajmy 😉


https://akademia.monikasmulewicz.pl/akademia/zmiany-w-prawie-pracy-w-2023-r-edycja-iv/

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!