fbpx

Co zrobić, jeśli po autozapisie chcę zrezygnować z PPK?

20 lutego 2023
Czy można zrezygnować z PPK, jeśli wcześniej złożyło się wniosek o dokonywanie wpłat? Czy można dołączyć do PPK, jeśli wcześniej uczestnik programu zrezygnował? Sprawdź możliwe scenariusze!

Uczestnik PPK może złożyć deklarację o rezygnacji w każdej chwili

Osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, mogą w każdej chwili zmienić zdanie, składając pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK obliguje pracodawcę do zaprzestania ich odprowadzania do instytucji finansowej, począwszy od momentu jej złożenia. 

Pracodawca ma obowiązek poinformować instytucję finansową o złożeniu deklaracji o rezygnacji przez uczestnika PPK. Powinien to zrobić niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia jej złożenia.

Raz złożona deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK jest skuteczna do ostatniego dnia lutego roku, w którym pracodawca jest zobowiązany do wznowienia dokonywania wpłat do PPK za osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji (jeśli wcześniej nie złożyły wniosku o dokonywanie wpłat do PPK).

Co 4 lata, począwszy od 1 kwietnia 2023 r. podmiot zatrudniający dokonuje wpłat za osobę, która złożyła deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat, chyba że dana osoba ponownie zrezygnuje z ich dokonywania.

Czy PPK się opłaca? Ile można było zyskać na PPK w 2022?

Co do zasady przystąpienie do PPK jest opłacalne dla pracownika. Wynika to z faktu, że do jego oszczędności dokłada się pracodawca. Obowiązek dofinansowania co najmniej 1,5% wynagrodzenia wynika z przepisów ustawy o PPK. Poza wpłatą podstawową, pracodawca może dobrowolnie finansować jeszcze do 2,5% wynagrodzenia pracownika w ramach wpłaty dodatkowej. Na prywatne oszczędności pracownika składa się również państwo. 

Wysokość zgromadzonych oszczędności na prywatnym koncie uczestnika PPK uzależniona jest od:

  • wieku, w którym pracownik przystępuje do PPK,
  • wysokości wynagrodzenia brutto,
  • wysokości procentowej podstawowej miesięcznej wpłaty,
  • dodatkowej dobrowolnej miesięcznej wpłaty (% wynagrodzenia brutto, poza wpłatą podstawową),
  • dodatkowej dobrowolnej miesięcznej wpłaty pracodawcy (% wynagrodzenia brutto, poza wpłatą podstawową)

System wpłat na PPK

Minimalna comiesięczna wpłata ze strony Pracodawcy1,5% wynagrodzenia pracownika + ewentualna dodatkowa dobrowolna w wysokości 2,5% wynagrodzenia
Minimalna comiesięczna wpłata ze strony Pracownika2% wynagrodzenia + ewentualna dodatkowa dobrowolna w wysokości 2% wynagrodzenia
Wpłata finansowana przez budżet Państwa250 zł jednorazowa wpłata powitalna oraz 240 zł corocznej dopłaty.

Ile możesz zyskać na PPK?

Przykład: W 2022 roku pracownik, który był wynagradzany stawką miesięczną w wysokości 3010 zł, zaoszczędził 1264,20 zł. Suma miesięcznych oszczędności wynosiła 105,35 zł, na którą składała się:

  • podstawowa (2%) comiesięczna wpłata pracownika wynosiła 60,20 zł.
  • podstawowa (1,5%) comiesięczna wpłata pracodawcy wynosiła 45,15 zł.

Oszczędności po roku z dopłatami Państwa wynoszą 1 754,20 zł

105,35 zł x 12 miesięcy = 1264,20 +250 + 240 

Pracownik otrzymuje wpłatę powitalną na start programu oraz raz do roku, dopłatę roczną. Wpłata powitalna wynosi 250 zł, natomiast dopłata roczna to 240 zł. Uprawnieni do otrzymania wpłaty powitalnej są ci pracownicy, którzy uczestniczą w programie przynajmniej od trzech pełnych miesięcy.

Pobierz wzór deklaracji rezygnacji z PPK

Kliknij i pobierz wzór deklaracji rezygnacji z PPK

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!