fbpx

Harmonogram działań – autozapis PPK

20 lutego 2023
Wyzwanie I kwartału 2023 roku dla setek tysięcy polskich pracodawców, zarówno tych największych, jak i najmniejszych. Sprawdź najważniejsze daty dot. automatycznego zapisu do PPK.

Do 28 lutego 2023 r. podmioty zatrudniające, prowadzące PPK zobowiązane są do poinformowania zatrudnionych, niebędących uczestnikami PPK, o zamiarze podjęcia wpłat do PPK za te osoby.

Jak wypełnić ten obowiązek? Mecenas Marcin Wojewódka wskazuje, że przepisy nie przewidują żadnej określonej formy w jakiej przedmiotowe poinformowanie powinno nastąpić, co oznacza, że prawidłowym wypełnieniem przez pracodawcę wspomnianego obowiązku będzie zarówno przekazanie imiennej informacji poszczególnym osobom zatrudnionym na piśmie, jak i przesłanie jej na indywidualne adresy poczty elektronicznej.

Sprawdź, jak wygląda harmonogram działań, które powinien podjąć pracodawca prowadzący PPK:

Termin działaniaDziałanieOpis działania
od 1 stycznia 2023
do 28 lutego 2023
Obowiązek informacyjny podmiotu zatrudniającegoObowiązek informacyjny podmiotu zatrudniającego w stosunku do osób zatrudnionych jak też uczestników PPK, którzy złożyli deklarację rezygnacji z wnoszenie wpłat do PPK – informacja o ponownym zapisie i rozpoczęciu naliczania wpłat do PPK 
28 lutego 2023Ostatni dzień ważności złożonej do tego czasu deklaracji rezygnacji z wnoszenia wpłat do PPKZ tym dniem tracą ważność wszystkie deklaracje o rezygnacji z wnoszenia wpłat do PPK. Jeśli dana osoba nie chce być uczestnikiem PPK, powinna złożyć nową deklarację rezygnacji, ale po tej dacie
od 1 marca 2023
do 31 marca 2023
Nowe deklaracje rezygnacji z wnoszenia wpłat do PPKWszystkie deklaracje o rezygnacji z wnoszenia wpłat do PPK tracą ważność z dniem 28 lutego 2023. Jeśli dana osoba nie chce być uczestnikiem PPK do powinna złożyć nową deklarację rezygnacji, ale po tej dacie
marzec 2023Niezwłoczne zapisanie do PPKPrzepisy nie zawierają definicji pojęcia niezwłocznie. Zgodnym z prawem będzie zapisanie osoby zatrudnionej w terminie odpowiednio uzasadnionym dla danego podmiotu zatrudniającego
1 kwietnia 2023Wznowienie wpłatWznowienie dokonywania wpłat do instytucji finansowej
1 kwietnia 2023Odprowadzenie wpłat wpłaty do PPKRozpoczęcie odprowadzania wpłat do instytucji finansowej 
Tabela: Harmonogram działań – autozapis PPK

Uwaga! Jeśli zatrudniony, który podlega autozapisowi nie złoży ponownie deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, z wynagrodzenia wypłacanego w marcu 2023 pracodawca nalicza i pobiera wpłaty do PPK i przekazuje do instytucji finansowej nie wcześniej niż 1 kwietnia 2023 r.  

Przepis na autozapis w PPK

W najnowszym wydaniu kwartalnika HR na szpilkach® dr Marcin Wojewódka, radca prawny i założyciel Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy omawia szczegółowo zakres obowiązków związanych z PPK, które powstają po stronie pracodawców w ramach art. 23 ust. 5 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, dotyczącego automatycznego wznowienia wpłat do PPK.

Podstawowe obowiązki spoczywające na pracodawcy są dwa. Pierwszy to terminowe przekazanie informacji o zamiarze wznowienia wpłat do PPK za daną osobę, a drugi to terminowe zapisanie do PPK wszystkich, tych którzy spełniając przesłanki do bycia w PPK nie są uczestnikami PPK ani też nie złożyli ponownie deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK.

dr Marcin Wojewódka

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!