fbpx

Strategiczna rola HR w kreowaniu miejsca pracy przyjaznego rodzinie – wywiad z Minister Barbarą Sochą

10 marca 2023
Wywiad Moniki Smulewicz z Minister Barbarą Sochą o najlepszych rynkowych praktykach wsparcia życia rodzinnego polskich pracowników - prawo pracy, czas pracy, rozwiązania HR.

Posłuchaj podcastu na Spotify:

Zobacz video na YouTube:

Polski rynek pracy sukcesywnie zmienia się i w coraz większym stopniu dostosowuje do oczekiwań pracowników w kwestii osiągania przez nich balansu między życiem zawodowym a rodzinnym. Rządowy projektu ustawy, która wdroży dwie unijne dyrektywy:

  • w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz
  • w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, czyli tzw. ustawy work-life balance

został skierowany do podpisu Prezydenta.

Nowe przepisy, tak bardzo wyczekiwane przez zatrudnionych, przewidują szereg nowych urlopów i zwolnień od pracy, ale również sporo rozwiązań dotyczących czasu pracy.

Uważni obserwatorzy rynku pracy mają tę świadomość, że przyczynkiem do wprowadzenia wymienionych zmian jest nie tyle konieczność dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej, ale przede wszystkim, do oczekiwań pracowników, które w obliczu dwóch czarnych łabędzi ostatnich lat, czyli pandemii i wojny w Ukrainie, uległy znaczącej transformacji.

Rodzicielstwo i praca. Życie prywatne i zawodowe ambicje. Jak wesprzeć zatrudnionych w pogodzeniu tych dwóch, niezwykle ważnych sfer życia? To pytanie stało się w ostatnim czasie priorytetem zarządów i profesjonalistów HR, odpowiedzialnych w firmach za dostarczanie nowoczesnych i skutecznych rozwiązań z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi.

Monika Smulewicz oraz Minister Barbara Socha, na przykładzie nowoczesnych, polskich spółek, pragną zainspirować widzów i słuchaczy do wzmacniania społecznej roli pracodawców, wdrażania w firmach efektywnych modeli zarządzania czasem pracy, które jednocześnie mają ogromny wpływ na decyzje rodzinne pracowników, a także stanowią o przewadze firm w pozyskaniu pracowników o kluczowych kompetencjach!


Gościem podcastu jest Pani Minister Barbara Socha, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. 
[Facebook]
[LinkedIn]


Raport z badania GPW i MRiPS

Pobierz bezpłatnie raport z badania “Pracownik i jego rodzina: nowe spojrzenie na „S” w ESG” przeprowadzonego przez GPW oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wśród spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

Pobierz raport “Pracownik i jego rodzina: nowe spojrzenie na „S” w ESG”

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!