fbpx

Składki ZUS wspólnika spółki komandytowej

14 marca 2023
Czy komandytariusz będzie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz czy wspólnik spółki komandytowej może korzystać z ulgi na start lub preferencji w opłacaniu składek ZUS? Sprawdź!

Pani Moniko, bardzo proszę o pomoc w skomplikowanej sprawie! Do zarejestrowanej naszej spółki komandytowej (prowadzimy działalność pozarolniczą) ma przystąpić nowy komandytariusz w formie aktu notarialnego. Członkowie spółki potrzebują rozstrzygnąć czy komandytariusz będzie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz czy wspólnik spółki komandytowej może korzystać z ulgi na start lub preferencji w opłacaniu składek ZUS? Które przepisy prawa pozwolą na odnalezienie odpowiedzi na powyższe pytania?
Z takimi wątpliwościami zwróciła się do mnie Ania [imię zmienione], specjalistka kadrowo-płacowa z Wrocławia.

Komandytariusz przystępujący w formie aktu notarialnego do zarejestrowanej spółki komandytowej, która prowadzi działalność pozarolniczą, podlega od dnia tego przystąpienia (a nie od dnia jego zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym) obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej przez spółkę działalności pozarolniczej, chyba że podlega już innemu obligatoryjnemu tytułowi ubezpieczeń społecznych. Data podpisania aktu notarialnego o przystąpieniu do spółki komandytowej jest terminem, od którego należy opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne.

Zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń społecznych przez okres sześciu miesięcy, określane potocznie “ulgą na start”, jest adresowane do osób fizycznych będących przedsiębiorcami, czyli osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą, na mocy art. 3, art. 4 i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców. 

Wspólnik spółki komandytowej nie jest przedsiębiorcą, gdyż ten status przysługuje spółce komandytowej na mocy art. 102 ustawy z 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych. W konsekwencji, wspólnik spółki komandytowej nie może skorzystać z “ulgi na start”. Wspólnik spółki komandytowej nie może również skorzystać z preferencyjnych form opłacania składek na ubezpieczenia społeczne takich, jak możliwość opłacania przez okres 24 miesięcy kalendarzowych składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej podstawy wymiaru, nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czy też możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru uzależnionej od dochodu (mały ZUS plus). 

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!