Alkohol w miejscu pracy i nowa część akt osobowych związana z kontrolą trzeźwości. Dowiedz się więcej!
Menu
Jesteś tu: HR na szpilkach → Nie można być “trochę” pijanym w pracy
Otrzymałam ostatnio pytanie o jednorazową akcję badania trzeźwości wśród pracowników – szybka piłka. Firmowy wykład o zgubnych skutkach nałogu i zdrowym stylu życia połączony z badaniem trzeźwości. Niby edukacja przez zabawę, bo przecież dmuchanie w alkomat nie zdarza się codziennie, ale co w sytuacji, jeśli na takim spotkaniu, w czasie pracy, wynik okaże się dodatni? Nawet niewielki… Czy pracownik może być tylko “trochę” nietrzeźwy w pracy?
Na wstępie należy zaznaczyć, że nowelizacja Kodeksu pracy reguluje zasady przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników (w tym zleceniobiorców czy współpracowników B2B) na obecność w ich organizmach alkoholu oraz środków działających podobnie do alkoholu. Zgodnie z przyjętymi przepisami, taka kontrola prewencyjna (lub gdy zachodzi podejrzenie) nastąpi, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Pracodawca będzie mógł w tym celu użyć alkomatu lub narkotestu.
Zasady przeprowadzania kontroli, a także rodzaj wykorzystywanych urządzeń, muszą zostać uregulowane w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu. O wdrożeniu procedur i zasadach przeprowadzania kontroli pracodawca poinformuje racowników z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Więcej przeczytasz w e-booku “Podsumowanie zmian w kadrach i płacach 2023”
Co ważne, na pracodawcy, który wdroży prewencyjne badania trzeźwości, ciąży obowiązek przechowywania powstałej w tym procesie dokumentacji – informacja o kontroli, wraz z datą, godziną oraz wynikiem badania musi być przechowywana w aktach osobowych przez rok. W przepisach wewnątrzzakładowych pracodawcy ustalają m.in.:
Praca zdalna w aktach osobowych! Gdzie przechowywać dokumenty?
Niezależnie od sytuacji, pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w organizmie pracownika wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości. Pracownik powinien opuścić miejsce pracy i zaprzestać udziału w szkoleniu (jak w przypadku przywołanym na wstępie artykułu).
Pamiętaj! Pracownik nie może spożywać alkoholu na terenie zakładu pracy nawet po godzinach pracy. Obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu na terenie zakładu pracy i nie ma żadnych wyjątków w tym zakresie.
Zabrania się wnoszenia napojów alkoholowych na teren zakładów pracy, stadionów i innych obiektów, w których odbywają się imprezy sportowe i rozrywkowe, a także obiektów lub miejsc objętych zakazem wnoszenia napojów alkoholowych. Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona odmawiają wpuszczenia na teren zakładu pracy osoby, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że nie zastosowała się do tego zakazu, chyba że przeprowadzona na żądanie tej osoby kontrola nie potwierdzi podejrzenia.
Art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Jeśli wdrożyłeś w swojej organizacji prewencyjną kontrolę trzeźwości, moim zdaniem, nie musisz od razu zakładać nowej części we wszystkich aktach osobowych Twoich pracowników. Rozsądek przede wszystkim. W miarę potrzeb, gdy pojawią się dokumenty, które powinny się znaleźć w nowej części E dokładać będziemy pożądane dokumenty i tworzyć sukcesywnie, w kolejnych zbiorach dokumentów, nową część dedykowaną kontroli trzeźwości.
Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter, chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.
Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!
Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!
Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale!
Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.
“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!
Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.
Najnowsze artykuły
Posłuchaj podcastów
Kursy, które Cię zainteresują
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!
Bądźmy w kontakcie