fbpx

Zaległe składki ZUS bez podatku

14 kwietnia 2023
Ministerstwo Finansów przyznaje, że zapłata przez pracodawcę zaległych składek ZUS nie stanowi dla pracownika lub zleceniobiorcy przychodu.

Przychodem podatnika jest zatem przysporzenie majątkowe wyrażone w pieniądzu, czyli zarówno pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń niepieniężnych, w tym nieodpłatnych. O ile w przypadku pieniędzy dla powstania przychodu wystarczającym jest ich otrzymanie lub postawienie do dyspozycji podatnika, o tyle w przypadku świadczeń niepieniężnych przychód powstaje w momencie ich faktycznego otrzymania.

Interpretacja ogólna nr DD3.8203.1.2023 Ministra Finansów z dnia 30 marca 2023 r.

Przykre konsekwencje kontroli ZUS

ZUS skontrolował umowy zlecenie w Twojej firmie i uznał je za umowy o pracę? W toku kontroli zweryfikowano podleganie zleceniobiorcy pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne i nakazano zapłatę zaległych składek? Resort finansów przyznał, że zapłata zaległych składek nie powoduje po stronie ubezpieczonego konsekwencji podatkowych!

Płatnik składek, który błędnie kwalifikował umowy zlecenia, a tym samym nie odprowadzał od nich należnych składek na ubezpieczenia społeczne lub/i ubezpieczenie zdrowotne ma obowiązek opłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę.

Czy komandytariusz będzie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz czy wspólnik spółki komandytowej może korzystać z ulgi na start lub preferencji w opłacaniu składek ZUS?

KIS przegrywa w sądach administracyjnych

Po latach sądowych batalii, które były pokłosiem rozbieżności interpretacyjnych pomiędzy stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, a sądów administracyjnych, doczekaliśmy się jednolitego i jasnego stanowiska.

Przypomnijmy, że KIS stał na stanowisku, że opłacone ze środków płatnika składek zaległe składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, na gruncie przepisów ustawy o PIT stanowią dla podatników (pracowników, zleceniobiorców) przychód zaliczany odpowiednio:

  • do przychodów ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy PIT)
  • do innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy PIT)
  • do przychodu z umowy zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy PIT).

Sądy administracyjne z kolei, przyjęli linię orzeczniczą, zgodnie z którą zapłata przez pracodawcę (lub zleceniodawcę), z jego własnych środków, zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną za podatnika nie powoduje u niego żadnego przysporzenia majątkowego.

Stanowisko Ministra Finansów na korzyść podatnika

Resort finansów przyznaje, że na gruncie  art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF, zapłata przez płatnika z własnych środków kwoty zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne w części, w której powinny być one sfinansowane z dochodu ubezpieczonego – podatnika (pracownika, zleceniobiorcy, byłego pracownika lub zleceniobiorcy) nie stanowi dla niego przychodu, zatem nie należy opłacać od tych kwot podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma również obowiązku wystawiania informacji PIT-11.

Zapłacenie przez płatnika składek zaległych składek sus oraz składki zdrowotnej jest wykonaniem zobowiązania publicznoprawnego ciążącego na płatniku składek i nie stanowi wykonania obowiązku za pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców oraz nie powoduje powstania przychodu podatkowego u tych podatników.

Interpretacja ogólna nr DD3.8203.1.2023 Ministra Finansów z dnia 30 marca 2023 r.

Według Ministra Finansów płatnik nie może scedować na podatników (pracowników, zleceniobiorców, byłych pracowników lub zleceniobiorców). obowiązku zapłaty zaległych składek, stąd też późniejsza ich zapłata nie może być uznana za świadczenie dokonane “za ubezpieczonych”, gdyż nie są oni zobowiązani do ich zapłaty.

Zapłatę przez płatnika składek zaległych składek sus oraz składek zdrowotnych należy uznać za czynność neutralną pod względem podatkowym dla podatnika. Tym samym zapłata ww. składek przez płatnika składek nie kreuje po jego stronie statusu płatnika podatku PIT oraz obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 42a ustawy PIT.

Interpretacja ogólna nr DD3.8203.1.2023 Ministra Finansów z dnia 30 marca 2023 r.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!