Czy pracodawca może wymagać, aby pracownicy w pierwszej kolejności wykorzystywali 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej?
Menu
Jesteś tu: HR na szpilkach → Okazjonalna praca zdalna w regulaminie
Pracodawca wprowadza do przepisów wewnątrzzakładowych pracę zdalną jako jedną z form świadczenia pracy. Praca zdalna ma być wykonywana w wymiarze jednego dnia w tygodniu. Pracodawca ma wątpliwości czy wykonywanie pracy zdalnej raz w tygodniu nie powinno być brane pod uwagę jako okazjonalna praca zdalna.
Zaproponowane postanowienie regulaminu pracy zdalnej zobowiązujące pracowników do skorzystania w pierwszej kolejności z pracy zdalnej okazjonalnej nie jest zgodne z prawem i może zostać zakwestionowane jako próba obejścia przez pracodawcę np. konieczności ponoszenia kosztów związanych z pracą zdalną.
Wszystko, co musisz wiedzieć o okresach wypowiedzenia umów o pracę
W art. 67(18) ustawy Kodeks pracy, w brzmieniu obowiązującym od 7 kwietnia 2023 r. zawarta została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z tym przepisem praca zdalna może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
Uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia.
Z tego tytułu pracodawca obowiązany jest między innymi:
Czy pracownik tymczasowy może świadczyć pracę zdalną?
Z kolei przepis art. 67(33) Kodeksu pracy definiuje pracę zdalną okazjonalną i przewiduje, że praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.
W przypadku pracy zdalnej okazjonalnej to po stronie pracownika ciąży obowiązek złożenia stosownego wniosku do pracodawcy o możliwość wykonywania pracy w trybie zdalnym. Pracodawca w tym przypadku, nie ma obowiązku pokrywania kosztów pracy zdalnej okazjonalnej.
W związku z powyższym, zapis regulaminu pracy zdalnej zobowiązujący pracowników do korzystania w pierwszej kolejności z pracy zdalnej okazjonalnej nie znajduje zastosowania. Pracodawca nie ma bowiem generalnego obowiązku wyrażenia zgody na wniosek pracownika o wykonywanie pracy w trybie zdalnym przy zastosowaniu przepisu art. 67(33) Kodeksu pracy.
Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter, chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.
Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!
Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!
Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale!
Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.
“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!
Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.
Najnowsze artykuły
Posłuchaj podcastów
Kursy, które Cię zainteresują
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!
Bądźmy w kontakcie