fbpx

Okazjonalna praca zdalna w regulaminie

9 maja 2023
Czy pracodawca może wymagać, aby pracownicy w pierwszej kolejności wykorzystywali 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej?

Pracodawca wprowadza do przepisów wewnątrzzakładowych pracę zdalną jako jedną z form świadczenia pracy. Praca zdalna ma być wykonywana w wymiarze jednego dnia w tygodniu. Pracodawca ma wątpliwości czy wykonywanie pracy zdalnej raz w tygodniu nie powinno być brane pod uwagę jako okazjonalna praca zdalna.

  • Czy w regulaminie pracy zdalnej pracodawca powinien zawrzeć postanowienie o tym, że pracownicy powinni w pierwszej kolejności wykorzystać 24 dni okazjonalnej pracy zdalnej?

Ryzyko unikania kosztów

Zaproponowane postanowienie regulaminu pracy zdalnej zobowiązujące pracowników do skorzystania w pierwszej kolejności z pracy zdalnej okazjonalnej nie jest zgodne z prawem i może zostać zakwestionowane jako próba obejścia przez pracodawcę np. konieczności ponoszenia kosztów związanych z pracą zdalną.

Wszystko, co musisz wiedzieć o okresach wypowiedzenia umów o pracę

W art. 67(18) ustawy Kodeks pracy, w brzmieniu obowiązującym od 7 kwietnia 2023 r. zawarta została definicja pracy zdalnej. Zgodnie z tym przepisem praca zdalna może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Uzgodnienie między stronami umowy o pracę dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia.

Z tego tytułu pracodawca obowiązany jest między innymi:

  • zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej;
  • zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną instalację, serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokryć niezbędne koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej;
  • pokryć inne koszty niż koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeżeli zwrot takich kosztów został ustalony (…);
  • zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną szkolenia i pomoc techniczną niezbędne do wykonywania tej pracy.

Czy pracownik tymczasowy może świadczyć pracę zdalną?

Koszt przerzucony na pracownika

Z kolei przepis art. 67(33) Kodeksu pracy definiuje pracę zdalną okazjonalną i przewiduje, że praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. 

W przypadku pracy zdalnej okazjonalnej to po stronie pracownika ciąży obowiązek złożenia stosownego wniosku do pracodawcy o możliwość wykonywania pracy w trybie zdalnym. Pracodawca w tym przypadku, nie ma obowiązku pokrywania kosztów pracy zdalnej okazjonalnej.

W związku z powyższym, zapis regulaminu pracy zdalnej zobowiązujący pracowników do korzystania w pierwszej kolejności z pracy zdalnej okazjonalnej nie znajduje zastosowania. Pracodawca nie ma bowiem generalnego obowiązku wyrażenia zgody na wniosek pracownika o wykonywanie pracy w trybie zdalnym przy zastosowaniu przepisu art. 67(33) Kodeksu pracy.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!