fbpx

Ścieżki kariery – hit czy kit?

26 maja 2023
Zapewne nie raz słyszeliście o ścieżkach kariery podczas rozmów kwalifikacyjnych. Czym są? Czy rzeczywiście są ważne dla pracowników bądź kandydatów na pracowników? Jakie są najważniejsze założenia przy ich tworzeniu? Odpowiada Milena Markiewicz, prawniczka, absolwentka Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego.

Autorką artykułu jest Milena Markiewicz
Absolwentka Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

Zacznijmy od podstaw

Jak sama nazwa wskazuje, ścieżka kariery bądź rozwoju zawodowego powiązana jest z zaplanowaniem przez Dział HR, wraz z osobami odpowiedzialnymi za daną komórkę organizacyjną, drogi, którą pracownik ma do przebycia w naszej organizacji od pierwszego dnia pracy (zaczynamy już w onboardingu) w celu dotarcia do określonego celu zawodowego. Nie może być to oczywiście oderwane od celów organizacji oraz od jej potrzeb, a zwłaszcza strategii talentów. Nie jest to też proces, który można przygotować w kilka dni – to zaangażowanie kadry kierowniczej niższego i wyższego szczebla, to część wpisująca się w oceny pracownicze, testy kompetencji zawodowych oraz badanie oczekiwań podległych pracowników, ale i też oczekiwań pracodawcy. 

Cel 

Satysfakcja i zadowolenie z pracy wpisuje się w najbardziej oczekiwane przez pracowników odczucia związane z zajmowanym stanowiskiem. Wpisuje się też w piramidę potrzeb Maslowa, która pokazuje jak ważny jest dla każdego z nas rozwój. Ścieżki kariery mogą w tym pomoc. Są cennym drogowskazem do tego, gdzie pracownik jest i w jakim kierunku chce się rozwijać bądź może się rozwijać. Jeśli są wypracowane – transparentne, pokazują co zrobić, by osiągnąć level +. Jest to też dobre narzędzie do motywowania pracowników, gdzie jasno sprecyzowane cele odzwierciedlają możliwości awansu bądź znalezienia się w innym miejscu w strukturze.  

„Must have” w ścieżkach kariery 

To, co powinniśmy uwzględnić w ścieżkach kariery dla każdego stanowiska to szkolenia, ankiety, oceny pracownicze (kwartalne, roczne), podsumowania, kryteria i zadania do realizacji niezbędne do przejścia na wyższy level oraz oczekiwania pracodawcy na danym etapie. 

Dział HR wdrażający proces musi mieć stabilną pozycję w organizacji, bardzo dużo zależy bowiem od poziomu współpracy z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary i poziomu komunikacji. 

Zagrożenia 

W organizacjach będących w trakcie intensywnego rozwoju, przy dużej rotacji pracowników, przy zachwianiach rynkowych istnieje zagrożenie, że ścieżki kariery „nie nadążą” za wymaganiami organizacji i rynku. Przy rozproszonej strukturze działy HR mogą mieć problem ze zidentyfikowaniem potrzeb i oczekiwań stron. Proces powinien być więc na bieżąco nie tylko monitorowany, ale też nadzorowany, by reagować w odpowiednim momencie. 

Czy warto myśleć o wdrożeniu ścieżek kariery? 

Statystyki pokazują, ale i też doświadczenie wskazuje, że pracownicy zmieniają pracę nie tylko ze względu na lepsze zarobki, ale też głównie dla rozwoju zawodowego swojej kariery, sprecyzowanego systemu szkoleń i transparentnych ścieżek kariery. Pracownik zmotywowany, usatysfakcjonowany z pracy wie jakie jest jego miejsce w strukturze, wie czego może oczekiwać i zna system możliwych awansów. To właśnie element, które realizowany jest przez ścieżki kariery. Warto więc zadbać zwłaszcza o ścieżki kariery dla kluczowych stanowisk – może się to w tych przypadkach okazać hitem, by dobry pracownik pozostał w naszej organizacji na dłużej i odczuwał satysfakcję z pracy co daje ogromne korzyści dla organizacji i efektywności, którą możemy dzięki temu osiągnąć. 

Autorką artykułu jest Milena Markiewicz
Absolwentka Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego

Milena Markiewicz [Obserwuj profil na LinkedIn]

Kierownik Biura Zarządu w spółce Cerrad. Prawnik, HR Manager, Specjalista RODO i Complaince. Absolwentka seminarium doktoranckiego katedry prawa pracy Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego – kierunek prawo. Absolwentka Akademii Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego Moniki Smulewicz. Aktualnie aplikantka radcowska (Kancelaria Prawna Jan Nowak Kielce) i pasjonatka HR.

Ufam, że mój artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Zobacz więcej o podobnej tematyce lub zdobądź wiedzę z innych obszarów! Zdobywaj nowe kompetencje! Będzie mi bardzo miło, jeśli będziesz odwiedzać mój blog. Zapisz się na Newsletter,  chcę Cię informować o zmianach i ciekawych przypadkach z obszaru prawa pracy.

Chcesz mieć pewność, że nic Cię nie ominie?

Dołącz do ponad 35 000 subskrybentów i bądź na bieżąco!

Zdobywanie wiedzy i ciągły rozwój są dla Ciebie ważne? Moją misją jest edukować i dzielić się wiedzą. Zostaw komentarz i daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc? Zainspiruj mnie do nowych treści!

Odwiedź i subskrybuj mój kanał na Youtube. Zdobywaj wiedzę jak mistrzowie! Rzetelna wiedza, przykłady, wyliczenia, wyjaśnienia oraz interpretacje zawiłych przepisów – to wszystko znajdziesz na moim kanale! 

Monika Smulewicz

Monika Smulewicz

Nazywam się Monika Smulewicz. Jestem ekspertem prawa pracy. Szkolę przedsiębiorców i menedżerów w zakresie efektywnego wykorzystania prawa pracy w biznesie. Jestem autorką kompleksowego programu szkoleń online pt. "Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego." Równocześnie prowadzę zajęcia z prawa pracy oraz naliczania wynagrodzeń na uczelniach wyższych. Moją pasją jest czas pracy, dlatego stworzyłam aplikację do planowania i rozliczania czasu pracy ePlanner.pl.

więcej o mnie →

Uważasz, że to wartościowe treści? Chcesz więcej?

“O kadrach i płacach z pasją” to najpopularniejszy blog o tematyce kadrowo-płacowej w Polsce oraz gwarancja sprawdzonych informacji. Zostawiając swój e-mail dostaniesz nie tylko powiadomienia o nowych wpisach, lecz także dodatkowe, ekskluzywne materiały. Będę strzec Twojego adresu i zachowam go tylko dla siebie! W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrybcji. Zapisz się!

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi jest Placówką Kształcenia Ustawicznego, wpisaną do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych MEN pod numerem RSPO 273974.

Slider
Slider
Dziś jest najlepszy dzień, aby zacząć. Mistrzowie działają tu i teraz. Wierzę, że Ty również podejmiesz wyzwanie mistrzostwa zawodowego!