- Kadry
- 6 min czytania
Wypowiedzenie zmieniające (wypowiedzenie warunków pracy lub/i płacy)
Dzisiaj kolejny wpis z cyklu: Pytanie do Moniki! Tym razem opowiem o tym jak dokonać zmiany warunków zatrudniania (Wypowiedzenie zmieniające).
- 24 kwietnia 2019
- 6 min czytania
Pytanie:
Szef chce zdegradować kierownika, co się z tym wiąże zabrać mu dodatek funkcyjny i przenieść do innego działu. Nie jest zadowolony z jego współpracy z innymi pracownikami itp. Ale w uzasadnieniu chce wpisania konieczność przesunięcia go do innego działu na wakat. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat, według mnie sąd może podważyć taki argument. Jak z tego wyjść? Proszę o odpowiedz. Pisze Adinka prosząc o pomoc na wszystkich możliwych komunikatorach.
Odpowiedź:
W przedstawionej sytuacji pracodawca powinien zastosować w odniesieniu do pracownika wypowiedzenie zmieniające. Jeśli nie jest zadowolony z postawy czy też wyników pracy kierownika powinien wypowiedzieć mu dotychczasowe warunki umowy o pracę wskazując prawdziwą, jasną, konkretną, rzeczową i sprawdzalną przyczynę wypowiedzenia. To jedyny bezpieczny i właściwy sposób na rozwiązanie opisanej sytuacji. Niestety w treści zapytania znajduje się zbyt mało informacji, aby pomóc w zredagowaniu poprawnej przyczyny wypowiedzenia.
Jak poprawnie przygotować wypowiedzenie zmieniające?
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy, zwane popularnie wypowiedzeniem zmieniającym, jest jednostronnym oświadczeniem pracodawcy o zamiarze zmiany istotnych warunków umowy o pracę.
Okres wypowiedzenia jest taki sam jak w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, czyli uzależniony od rodzaju i czasu trwania umowy o pracę.
W przypadku mowy o pracę na czas określony oraz czas nieokreślony – długość wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie – przy okresie zatrudnienia krótszym niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc – przy okresie zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące – przy okresie zatrudnienia co najmniej 3 lat.
W przypadku, gdy dany pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego okresy zatrudnienia ulegają zsumowaniu.
W przypadku umowy o pracę na okres próbny – długość okresu wypowiedzenia zależy od okresu na jaki została zawarta i wynosi:
- 3 dni robocze – przy okresie próbnym nie przekraczającym 2 tygodni,
- 1 tydzień – przy okresie próbnym dłuższym niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie – jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące (dłuższy nie może już być).
Jeżeli pracownik wyrazi zgodę na proponowane warunki zaczynają one obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik nie wyrazi zgody na proponowane warunki, umowa o pracę ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli natomiast pracownik do połowy okresu wypowiedzenia nie wyrazi sprzeciwu, oznacza to że przyjmuje on nowe warunki.
Istotną sprawą jest zamieszczenie informacji w wypowiedzeniu zmieniającym o przysługującym pracownikowi prawie do złożenia oświadczenia o nieprzyjęciu nowych warunków do połowy okresu wypowiedzenia oraz określenie przyczyny dokonania zmian.
Pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę w okresie:
- urlopu (a więc zarówno wypoczynkowego jak i bezpłatnego),
- innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (chyba że upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia).
Ochronie przed wypowiedzeniem warunków pracy lub/i pracy podlegają m.in.:
- kobiety w ciąży;
- członkowie zarządów zakładowych organizacji związkowych wskazani w uchwale zarządu;
- żony żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową;
- społeczni inspektorzy pracy;
- pracownicy w wieku przedemerytalnym, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a wiek ten uprawniałby ich do uzyskania emerytury;
- członkowie rady pracowniczej przedsiębiorstwa państwowego.
Ochrona pracowników przed wypowiedzeniem nie obowiązuje w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy.
W odniesieniu do pracowników w wieku przedemerytalnym ochrona nie obowiązuje również w przypadku:
- stwierdzonej orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy,
- niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy,
- wprowadzenia nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników lub określonej grupy.
O zamiarze dokonania zmiany warunków pracy lub/i pracy należy powiadomić na piśmie reprezentującą pracownika organizację związkową podając przyczynę oraz określając nowe warunki zatrudnienia.
Reasumując, gdy pracodawca podejmuje decyzję wypowiedzeniu warunków umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony musi spełnić następujące warunki:
- Zmiana jest konieczna i uzasadniona.
- Pracownika nie obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem.
- Umowa podlega wypowiedzeniu.
- Przyczyna wypowiedzenia jest jasna, konkretna, rzeczowa i sprawdzalna.
- Poinformował zakładową organizację związkową.
Przykład
Pan Bolesław Kruk jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od dnia 17.05.2009 r. jako kierownik obsługi technicznej.
Na skutek reorganizacji z dniem 30.04.2017 r. likwidowano zajmowane przez niego stanowisko, a w jego miejsce stworzono nowe „Specjalista ds. obsługi technicznej” wynagrodzenie pracownika nie podległo obniżeniu, jedynie zakres obowiązków został troszkę zmodyfikowany oraz pozbawiono go prawa do dodatku funkcyjnego.
W opisanej sytuacji pracodawca powinien przedstawić pracownikowi na piśmie wypowiedzenie warunków pracy, z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Warszawa 30.04.2019 r.
Pan/Pani Bolesław Kruk Kierownik obsługi technicznej WYPOWIEDZENIE WARUNKÓW UMOWY O PRACĘ Wypowiadam Panu/Pani umowę o pracę zawartą w dniu 17.05.2009 r. w części dotyczącej zajmowanego stanowiska z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31.07.2019 r. Przyczyną wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę jest reorganizacja zakładu pracy skutkująca likwidacja zajmowanego przez Panią stanowiska. Po upływie okresu wypowiedzenia, tj. od dnia 01.08.2017 r. .proponuję następujące, nowe warunki umowy o pracę:
Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie. Jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, tj. do dnia 15.06.2019 r. nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę, będzie to równoznaczne z wyrażeniem zgody na proponowaną zmianę warunków umowy. W razie odmowy przyjęcia przez Pana/Panią zaproponowanych warunków umowy o pracę, umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia, tj. z dniem 31.07.2019 r.. Jednocześnie informuję, iż w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu (Pani) prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w (siedziba sądu). |
Przydatne orzecznictwo:
Wyrok SN z dnia 5 września 2001 r. sygn. I PKN 613/00
Przyczyna wypowiedzenia warunków pracy i płacy określona przez pracodawcę jako “zmiany organizacyjne” może uzasadniać wypowiedzenie tylko wówczas, gdy zostanie wykazany jego związek przyczynowy z przeprowadzoną reorganizacją. (…)
Wyrok SN z dnia 20 czerwca 2001 r. sygn. I PKN 502/00
Klauzula, w myśl której „pozostałe warunki umowy o pracę pozostają bez zmian”, zawarta w piśmie pracodawcy zmieniającym warunki pracy i płacy za zgodą pracownika zatrudnionego na czas określony nie powoduje zmiany ustalonego w umowie terminu jej rozwiązania (art. 30 § 1 pkt 4 k.p.). (…)