- HR
- 2 min czytania
Kondycja psychiczna pracowników
Obciążenie obowiązkami służbowymi, izolacja spowodowana pandemią i życie w ciągłym stresie negatywnie odbiły się na zdrowiu psychicznym pracowników w minionym roku.
- 4 maja 2021
- 2 min czytania
Statystyki ZUS pokazują bardzo trudną sytuację pracowników. W 2020 r. lekarze wystawili ponad 245 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zaświadczenia o niezdolności do pracy związane z kondycją psychiczną pracowników stanowiły 10,8 proc. wszystkich wystawionych zwolnień. W stosunku do roku 2019 r., wzrost liczby zaświadczeń z tego tytułu wzrósł aż o 25,3 proc.
Wśród jednostek chorobowych będących główną przyczyną wystawiania zaświadczeń lekarskich były:
- reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne,
- epizod depresyjny,
- inne zaburzenia lękowe.
Według Instytutu Gallupa pracujemy coraz więcej – średni czas pracy wydłuża się z 40-godzinnego tygodnia pracy do 47 godzin, co powoduje, że pracownicy czują się przemęczeni i wypaleni. Badania dowodzą, że wysoki poziom stresu w pracy i niski poziom równowagi między pracą a życiem prywatnym powoduje pogarszający się z roku na rok stan psychiczny pracowników. Zaburzenia zdrowia psychicznego wpływają na zmniejszone zaangażowanie w wykonywane obowiązki, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszonej wydajności i wzrostu absencji chorobowych.
Kondycja psychiczna pracowników ma realny wpływ na spadek ich efektywności i niższą jakość wykonywanych usług, dlatego tak istotne jest aby pracodawcy zadbali o zdrowie psychiczne pracowników. Kluczową rolę odgrywa tu zrozumienie ich potrzeb i zaoferowanie psychologicznego wsparcia. Wsparcie pracowników może przybrać formę osobistych spotkań, konsultacji on-line lub rozmowy telefonicznej z psychologiem, lekarzem-psychiatrą lub psychoterapeutą.