- Kadry
- 5 min czytania
Rezygnacja z łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu – czy to możliwe?
Czy przepisy Kodeksu pracy regulują możliwość rezygnacji przez pracownika z łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą i powrót do korzystania jedynie z urlopu rodzicielskiego? Przeczytaj, jak rozstrzygnąć ten problem!
- 16 stycznia 2022
- 5 min czytania
Podstawa prawna łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na część etatu
Możliwość korzystania z uprawnienia polegającego na łączeniu urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy znajduje swoje podstawy w Kodeksie pracy, a dokładnie w art. 182 (1e) §1:
Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.
Art. 182 (1e) §1 Kodeksu pracy
Aby podjęcie pracy na część etatu było w ogóle możliwe, pracownik musi złożyć pracodawcy wniosek w sprawie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim w ustawowym terminie, tj. nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem wykonywania pracy (zob. art. 182 (1e) §2 k.p.).
Wymagania formalne wniosku o łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy
Wymagania formalne dot. omawianego wniosku określone są w §20 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8.12.2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. 2015 r. poz. nr 2243):
Wniosek, o którym mowa w art. 182 (1e) §2 Kodeksu pracy, o łączenie przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu zawiera:
1. imię i nazwisko pracownika;
2. określenie wymiaru czasu pracy;
3. wskazanie okresu, w którym pracownik zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy;
4. oświadczenie pracownika o zamiarze łączenia części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu z pracą w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, z określeniem wymiaru czasu pracy, albo o braku takiego zamiaru.
Wymagana zgoda pracodawcy
Przy spełnieniu wymienionych wyżej wymagań formalnych, tj. przy zachowaniu ustawowego terminu złożenia wniosku oraz zachowaniu wszystkich warunków co do jego treści, wniosek taki jest dla pracodawcy obligatoryjny, chyba że istnieją rzeczywiste przesłanki uniemożliwiające jego uwzględnienie:
Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.
Art. 182 (1e) §2 Kodeksu pracy
Rezygnacja z łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą na część etatu
Wiemy już, że pracownik może skorzystać z uprawnienia jakim jest możliwość łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Założenia dla tej instytucji są następujące:
- praca w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy,
- wniosek w sprawie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim złożony w terminie 21 dni przed planowanym podjęciem pracy,
- proporcjonalne do wymiaru czasu pracy wydłużenie urlopu rodzicielskiego.
Co zatem, jeśli pracownik uzna, iż np. ze względu na szczególne potrzeby dziecka (konieczność rehabilitacji, zły stan zdrowia i inne) jest zmuszony do rezygnacji z łączenia pracy z urlopem rodzicielskim?
Otóż okazuje się, że przepisy nie przewidują wprost takiej możliwości. Pracodawca, aby przychylić się do prośby pracownika o wycofanie wniosku o łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą może odnieść się do kodeksu cywilnego i na mocy porozumienia stron zastosować wykładnię przepisów na korzyść pracownika.
Odpowiedź resortu pracy
Z pomocą w rozstrzygnięciu tego problemu przychodzi Resort pracy, który w serwisie rodzicielski.gov.pl odpowiada wprost na zadane przez użytkowników pytanie “Czy w sytuacji dzielenia urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu istnieje możliwość rezygnacji z wykonywania pracy i powrotu na pełny wymiar urlopu rodzicielskiego?”:
W świetle przepisów Kodeksu pracy nie ma przeszkód, aby zrezygnować z łączenia pracy na 1/2 etatu w czasie trwania urlopu rodzicielskiego i korzystać wyłącznie z tego urlopu. Jest to możliwe, pod warunkiem, że pracodawca, który udzielił urlopu rodzicielskiego wyrazi zgodę na zakończenie przez pracownika łączenia tego urlopu z pracą w terminie wcześniejszym, niż określony we wniosku tego pracownika. Trzeba bowiem pamiętać, że podjęcie w trakcie urlopu rodzicielskiego pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, w którym określa on wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą.
Wydaje się zatem zasadnym, by pracownik, który w takim przypadku zamierza zrezygnować z wykonywania pracy, wystąpił do pracodawcy z wnioskiem, w którym oświadczy nie tylko o zamiarze rezygnacji, ale również wskaże okres, w którym zamierza korzystać jedynie z urlopu rodzicielskiego. Pracodawca zaś może ten wniosek uwzględnić, o ile nie stoi to w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego i nie szkodzi interesom obojga stron stosunku pracy.