Placówka oświatowa Eduwersum

Najbardziej obszerne w wiedzę z naszych produktów online

Najedź kursorem, na któryś z naszych programów.

Start: 10 październik 2023

9–miesięczny program rozwoju zawodowego

HR-owe Koło Ratunkowe: Zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością. Czy wymaga dostosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika? Rekomendacje Państwowej Inspekcji Pracy, dyrektywa UE

Kluczowe informacje na temat zatrudniania osób niepełnosprawnych. Czy wiesz, jak prawidłowo przystosować miejsce pracy i uniknąć naruszenia zasad równego traktowania? Poznaj obowiązki pracodawcy, również w przypadku, gdy niepełnosprawność spowodowana jest wypadkiem przy pracy.

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Data publikacji:
8 kwietnia 2025

Obowiązek przystosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością

Pracodawca może zatrudnić pracownika z niepełnosprawnością bez względu na wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, iż osoba ta powinna wykonywać pracę w „warunkach pracy chronionej”. Bez odrębnych wskazań lekarza w praktyce nie ma obowiązku przystosowywania stanowiska pracy do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością.

Pracodawca nie zawsze jednak ma możliwość zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami. Budynek, w którym znajduje się zakład pracy może nie być przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.  

Pracownik przedłożył do pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Jakie obowiązki powstają po stronie pracodawcy?

Racjonalne usprawnienia dla pracowników z niepełnosprawnościami

Pracodawca powinien mieć na względzie przepisy ustawy z 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 23a §1 wspomnianej ustawy, pracodawca zapewnia niezbędne, racjonalne usprawnienia dla osoby niepełnosprawnej pozostającej z nim w stosunku pracy. Dotyczy to osób, które uczestniczą w procesie rekrutacji lub odbywają szkolenie, staż, przygotowanie zawodowe albo praktyki zawodowe lub absolwenckie.

Niezbędne, racjonalne usprawnienia polegają na przeprowadzeniu koniecznych w konkretnej sytuacji zmian lub dostosowań do szczególnych, zgłoszonych pracodawcy potrzeb. Muszą wynikać one z niepełnosprawności danej osoby. Przeprowadzenie takich zmian lub dostosowań nie powinno skutkować nałożeniem na pracodawcę nieproporcjonalnie wysokich obciążeń. Ustawodawca wyjaśnia, że obciążenia nie są nieproporcjonalne, jeżeli są w wystarczającym stopniu rekompensowane ze środków publicznych. 

Doposażenie stanowisk pracy? Dowiedz się jakie obowiązki ma pracodawca!

Równość w zatrudnieniu i prawa pracowników z niepełnosprawnościami

Pracodawca musi wiedzieć, że niedokonanie niezbędnych racjonalnych usprawnień uważa się za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Reguluje to przepis art. 18(3a) § 2-5 Kodeksu pracy. Ustawodawca jednak nie doprecyzowuje pojęcia “racjonalne usprawnienia”. To pracodawca decyduje czy stanowisko pracy daje możliwość wykonywania pracy przez osobę  niepełnosprawnością.

Termin trzech miesięcy na zorganizowanie stanowiska pracy

Z kolei na mocy art. 14 ust. 1 ustawy z 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zatrudnionej, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca jest obowiązany wydzielić lub zorganizować odpowiednie stanowisko pracy z podstawowym zapleczem socjalnym, nie później niż w okresie trzech miesięcy od daty zgłoszenia przez tę osobę gotowości przystąpienia do pracy. Zgłoszenie gotowości przystąpienia do pracy powinno nastąpić w ciągu miesiąca od dnia uznania za osobę niepełnosprawną.  

Pobierz bezpłatny e-book „Szkolenia pracowników w dziedzinie BHP”

Niepełnosprawność spowodowana wypadkiem przy pracy i obowiązek wpłaty na PFRON

Jeżeli pracodawca nie wydzieli lub nie zorganizuje w przepisanym terminie stanowiska pracy dla pracownika, który został niepełnosprawny w wyniku wypadku przy pracy, pracodawca obowiązany jest dokonać, w dniu rozwiązania stosunku pracy z tą osobą, wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wynosi ona piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia za pracownika (art. 23 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Należy podkreślić, że obowiązek ten dotyczy jedynie sytuacji, gdy pracownik poszkodowany w wypadku przy pracy posiada orzeczenie o niepełnosprawności. 

Dostosowanie urządzeń higieniczno-sanitarnych – rekomendacje Państwowej Inspekcji Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że pracodawcy zobowiązani są zapewnić niezbędne racjonalne usprawnienia dla osoby niepełnosprawnej nie tylko pozostającej w stosunku pracy, ale również uczestniczącej w procesie rekrutacji lub odbywającej szkolenie, staż, przygotowanie zawodowe czy też praktyki zawodowe lub absolwenckie:

Pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz dojść do nich – do potrzeb i możliwości tych pracowników wynikających ze zmniejszonej sprawności, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi. Pracodawca niemający praktyki w ocenie, czy pracownik wymaga przystosowania stanowiska pracy do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności, może skorzystać z pomocy służby medycyny pracy i służby bhp.

Źródło: Pracownik niepełnosprawny, Poradnik Państwowej Inspekcji Pracy

Dyskryminacja w zatrudnieniu pracowników niepełnosprawnych – wytyczne dyrektywy UE

Warto zwrócić uwagę na dyrektywę Rady Unii Europejskiej 2000/78/EC z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy. Dyrektywa dotyczy równego traktowania miedzy innymi osób niepełnosprawnych, w tym w zakresie:

  • równego traktowania w aspekcie dostępu do pracy
  • zapewnienia awansu w zatrudnieniu
  • dostępu do poradnictwa zawodowego, szkolenia i kształcenia zawodowego
  • zapewnienia odpowiednich warunków pracy i płacy.

Artykuł 5 wspomnianej dyrektywy traktuje o dyskryminacji niepełnosprawnych pracowników w sytuacji, gdy pracodawca nie zapewnia im odpowiedniego przystosowania stanowiska oraz miejsca pracy, a także jeśli nie dostosowuje rodzaju i godzin pracy do możliwości i potrzeb pracowników: 

W celu zagwarantowania przestrzegania zasady równego traktowania osób niepełnosprawnych, przewiduje się wprowadzenie racjonalnych usprawnień. Oznacza to, że pracodawca podejmuje właściwe środki, z uwzględnieniem potrzeb konkretnej sytuacji, aby umożliwić osobie niepełnosprawnej dostęp do pracy, wykonywanie jej lub rozwój zawodowy bądź kształcenie, o ile środki te nie nakładają na pracodawcę nieproporcjonalnie wysokich obciążeń. Obciążenia te nie są nieproporcjonalne, jeżeli są w wystarczającym stopniu rekompensowane ze środków istniejących w ramach polityki prowadzonej przez dane Państwo Członkowskie na rzecz osób niepełnosprawnych.

Artykuł 5 [Racjonalne usprawnienia dla osób niepełnosprawnych]

W artykule 7 przywołanej dyrektywy czytamy, że ochrona zdrowia oraz zapewnienie osobom niepełnosprawnym bezpieczeństwa w czasie wykonywania pracy jest ważnym aspektem wspierania integracji w środowisku pracy:

W odniesieniu do osób niepełnosprawnych, zasada równego traktowania nie stanowi przeszkody dla prawa Państw Członkowskich do utrzymywania lub przyjmowania przepisów dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, ani środków mających na celu stworzenie lub utrzymanie przepisów bądź ułatwień w celu ochrony lub wspierania integracji w środowisku pracy.

Artykuł 7, pkt 2 [Działanie pozytywne]


Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 21.05.2025
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HRCertyfikowany kurs specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi

  • Start: 1.10.2025
  • 6 miesięcy
4500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Profesjonalisty HR ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 9 miesięcy / pakiet kursów
8000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców ZW

  • Start: 7.04.2025
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HR Business PartnerCertyfikowany Kurs HR Business Partner

  • Start: 27.03.2025
  • 4 miesiące
7500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia People & Culture ManagerCertyfikowany Kurs Akademia People & Culture Manager

  • Start: 27.03.2025
  • 6 miesięcy
9500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Płacowego ZW

  • Start: 22.04.2025
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających ZW

  • Start: 24.09.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź
Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Nasze ostatnie wpisy na blogu

Urlop szkoleniowy w kodeksie pracy

Urlop szkoleniowy w kodeksie pracy: Dowiedz się, kiedy pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jak złożyć wniosek i ile dni urlopu (do 21) można wykorzystać?

Zobacz kursy, szkolenia i programy rozwoju zawodowego organizowane przez Eduwersum

Eduwersum Collegium Rozwoju HR (dawniej: Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi) - lider na rynku nowoczesnych szkoleń online z dziedziny tzw. twardego i miękkiego HR

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 21.05.2025
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HRCertyfikowany kurs specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi

  • Start: 1.10.2025
  • 6 miesięcy
4500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Profesjonalisty HR ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 9 miesięcy / pakiet kursów
8000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców ZW

  • Start: 7.04.2025
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HR Business PartnerCertyfikowany Kurs HR Business Partner

  • Start: 27.03.2025
  • 4 miesiące
7500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia People & Culture ManagerCertyfikowany Kurs Akademia People & Culture Manager

  • Start: 27.03.2025
  • 6 miesięcy
9500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Płacowego ZW

  • Start: 22.04.2025
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego ZW

  • Start: 17.04.2025
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających ZW

  • Start: 24.09.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

To nowoczesny projekt edukacyjny, oferujący specjalistyczną wiedzę i doświadczenie z obszaru prawa pracy, kalkulacji wynagrodzeń oraz zarządzania procesami kadrowo-płacowymi i HR w dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach.

  • Certyfikowane szkolenia online i stacjonarne
  • Programy rozwoju zawodowego dla początkujących, specjalistów i menedżerów
  • Zaświadczenia MEiN (Eduwersum jest placówką oświatową)
  • Wysokie standardy potwierdzone ISO 9001

Metoda kształcenia oparta jest o praktykę i własne doświadczenie Uczestników. Wierzymy, że tylko uczenie się przez doświadczenie daje gwarancję zdobycia wiedzy.