- Aktualności
- Zasiłki
- 2 min czytania
Ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich?
Konstytucja gwarantuje prawo do ochrony zdrowia, jednak obecnie nie każdy ma prawo do bezpłatnych, czyli finansowanych ze środków publicznych, świadczeń opieki zdrowotnej.
- 29 kwietnia 2021
- 2 min czytania
Zgodnie z ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – każda osoba, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (np. osoba zatrudniona na umowę o pracę lub zlecenie, osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, emeryt, rencista, bezrobotny zgłoszony do Urzędu Pracy) lub jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej i została zgłoszona do ubezpieczenia ma prawo do świadczeń zdrowotnych obejmujących wszelkie czynności służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia.
Ministerstwo Rozwoju przygotowuje rewolucyjny projekt w myśl którego każda osoba (bez zatrudnienia czy emerytury) będzie miała prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Przede wszystkim projekt zakłada, że każdy bezrobotny bez konieczności rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy będzie miał prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Każda osoba, która będzie chciała skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej będzie musiała wypełnić jedynie elektroniczny wniosek poprzez system ZUS PUE lub udać się z tradycyjnym wnioskiem do oddziału ZUS.
Obecnie projekt jest na wczesnym etapie konsultacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli jednak powyższe zmiany zostaną wprowadzone, każdy Polak będzie miał prawo do państwowej opieki zdrowotnej jedynie na podstawie wniosku do ZUS.