Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci w wieku do lat 8
Rodzice dzieci w wieku do lat 8 czekają w niepewności. ZUS zapewnia, że można już składać wnioski o zasiłek opiekuńczy, ale na podstawę prawną przyjdzie nam jeszcze poczekać.
- 10 czerwca 2020
- 3 min czytania
Aktualizacja 24 czerwca 2020 r.
W wyniku błędu legislacyjnego w Tarczy Antykryzysowej 3.0, rodzice dzieci w wieku do lat 8, od 25 maja 2020 roku, stracili formalnie prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ustawodawca naprawił błąd i dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużył do 28 czerwca, lecz jak zakomunikował ZUS, wypłaty realizowane będą dopiero po wejściu w życie nowej ustawy “tarczowej”.
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy
Uchwalona przez Sejm ustawa z 4 czerwca br. wprowadziła zapisy mówiące o tym, że ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku do lat 8, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy:
- z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko
- braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19
- w przypadku otwarcia tych placówek, w czasie trwania COVID-19, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje również rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
Od kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 25 maja 2020 r. do 28 czerwca 2020 r., aczkolwiek (zgodnie z założeniem Tarczy 4.0) ustawodawca będzie mógł w drodze rozporządzenia określić dłuższy okres pobierania zasiłku, niż wskazany termin dla poszczególnych grup osób uprawnionych oraz w zależności od funkcjonowania poszczególnych placówek.
Rozpatrywanie wniosków
Ustawa została przekazana do Senatu, a więc proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył, ale jak twierdzi ZUS w opublikowanym 7-go czerwca komunikacie, można już składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 25 maja 2020 r. zarówno do ZUS, jak i płatników składek.
Dodatkowy zasiłek zostanie wypłacony przez ZUS lub płatnika składek po wejściu w życie ustawy. Pracodawcy, którzy wypłacają zasiłki, powinni więc przyjmować wnioski swoich pracowników, za okres od 25 maja 2020 roku.
Jeśli przed wejściem w życie ustawy, ubezpieczony wystąpił o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach określonych w ustawie zasiłkowej (z dnia 25 czerwca 1999r. Dz. U. z 2020 r. poz. 870), okres ten nie powinien być liczony do limitu 60 dni wypłaty zasiłku opiekuńczego w tym roku kalendarzowym.
Należy pamiętać, że zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę (np. jest bezrobotny lub korzysta z urlopu rodzicielskiego).
Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy pozostały takie same. Również wzór oświadczenia z ZUS pozostał bez zmian.
Najbliższe posiedzenie senatu odbędzie się 17 czerwca. Jeśli wszystko dobrze się ułoży, to najpóźniej 19 czerwca ustawa powinna trafić na biurko prezydenta.