- COVID-19
- Dokumentacja
- Kadry
- 4 min czytania
Czy pracownik powracający z zagranicy powinien przedstawić dokument nakładający na niego obowiązek kwarantanny?
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi jak udokumentować konieczność kwarantanny w przypadku powrotu z zagranicy od 15 marca 2020 roku. zapraszam do zapoznania z kolejnym wpisem w kategorii Prawo pracy w obliczu COVID-19"
- 18 marca 2020
- 4 min czytania
Wyjaśniam, że zagadnienie to zostało opisane pierwotnie w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w rozdziale II.
Procedura opisana w ww. rozporządzeniu określa następujące kroki:
- Przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, oraz numer telefonu do kontaktu z tą osobą.
- Odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę.
- Straż Graniczna jest zobowiązana do przekazania informacji pozyskanych od osoby przekraczającej granicę, organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- Obowiązek, poddania się kwarantanie w związku z przekroczeniem granicy, jest równoważny z obowiązkiem wynikającym z art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się, a obowiązek wynikający z rozporządzenia stanowi przyczynę usprawiedliwiająca nieobecność w pracy.
Kwarantanna, a prawo zasiłku
Pozostał jednak problem podstawy do wypłaty świadczeń chorobowych (wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy).
Stanowisko ZUS było w tej sprawie jednoznaczne i uzależnia przyznanie świadczenia na mocy przepisów świadczeniach pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa od decyzji, o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, wydanej przez państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji.
Zdaniem ZUS tylko taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny wypłacanych przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji – czytamy na stronach ZUS.
Tak więc w pierwszym przypadku świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa nie przysługują, w drugim natomiast przysługują.
Rzecznik ZUS w mediach informuje, że aktualnie trwają wspólne prace ZUS i GIS mające na celu wypracowanie zmian w prawie i stanowiska będącego podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego z powodu poddania się kwarantannie.
Czekamy zatem na regulacje w tym temacie ….
Mamy to! Aktualizacja 20 marca 2020 r.
Właśnie ogłoszono, w DZ.U. 2020 poz. 491, Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.
Uregulowano w nim prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego za czas obowiązkowej 14 dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej .
W celu wypłaty takiej osobie wynagrodzenia, o którym mowa w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040, 1043 i 1495), lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach, osoba ta, w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny, składa pracodawcy lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny.
Oświadczenie to można złożyć za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.
Płatnik składek, który nie jest obowiązany do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni, przekazuje oświadczenie, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Oświadczenie to stanowi także dowód usprawiedliwiający nieobecność w pracy w okresie odbywania obowiązkowej kwarantanny, trwającej 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Oświadczenie powinno zawierać:
1) dane osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę,
a) imię i nazwisko,
b) numer PESEL, jeżeli go posiada,
c) serię i numer paszportu, jeżeli był okazywany Straży Granicznej w ramach kontroli;
2) dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny i dzień jej zakończenia;
3) podpis osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę,
Pracodawca lub podmiot zobowiązany do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.
Wystąpienie wymaga uzasadnienia.
Zapraszam Cię też do sekcji Koronawirsus/ COVID-19 na moim blogu. Tam znajdziesz więcej informacji na temat “Prawo pracy w obliczu COVID-19”