- HR-owe koło ratunkowe
- Inne
- Kadry
- 3 min czytania
HR-owe koło ratunkowe: Kłopotliwy okres wypowiedzenia
Zapraszamy na nowy cykl artykułów HR-owe koło ratunkowe, gdzie publikujemy pytania od Was, naszych czytelników. Mamy nadzieję, że uzyskane odpowiedzi będą dla Was pomocne. Korzystajcie i udostępniajcie!
- 20 lipca 2021
- 3 min czytania
Witam Pani Moniko, cenię sobie Pani wiedzę i doświadczenie. Mam prośbę czy może Pani potwierdzić moje przekonanie odnośnie wypowiedzenia umowy?
Pracownik złożył 14 lipca wypowiedzenie z zachowaniem 2 tyg. Ze skutkiem na dzień 31.07. Umowa od 01.02.2021 na czas określony do 31.01.2022. Wedle mej opinii dokładnie 31 ma przepracowane co najmniej 6 miesięcy, jako ze okres wypowiedzenia wlicza się do stażu zatrudnienia. A zatem obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia ze skutkiem na dzień 31.08? Czy tak? Kalkulator kadrowy.pl wskazuje 2 tyg czym pracownik się broni. Ja natomiast bronię się przepisem, że ma co najmniej tego 31.07 – 6 miesięcy ..słyszę ze 01.08 miałaby 6.
Odpowiedź:
Pracownika obowiązuje 1-miesieczny okres wypowiedzenia. Umowa rozwiąże się 31 sierpnia.
Chcesz wiedzieć dlaczego? Przeczytaj!
Jak liczyć staż pracy?
Przy liczeniu stażu pracy zastosowania nie znajdą przepisy ogólne Kodeksu Cywilnego, tak więc pracownik, który rozpoczął pracę 1 stycznia będzie posiadał miesięczny staż pracy już 31 stycznia tego samego roku, z kolei roczny staż 31 grudnia tego samego roku.
Co zaliczamy od stażu pracy na potrzeby liczenia okresu wypowiedzenia?
Zaliczamy tylko zakładowy staż pracy – staż pracy u danego pracodawcy co stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 stycznia 2003 r. o sygnaturze akt. III PZP 20/02. Wyjątek stanowi sytuacja, w której zmiana pracodawcy nastąpiła w trybie 231 KP lub nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego.
Jak liczyć okresy wypowiedzenia?
Dzienny:
Okres liczony w dniach zaczyna płynąć następnego dnia po wręczeniu wypowiedzenia.
Tygodniowy:
Zaczyna płynąć od niedzieli w tygodniu w którym wręczone zostało wypowiedzenie. Kończyć się zawsze w sobotę.
Miesięczny:
Zaczyna płynąć w miesiącu następującym po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie, kończy się zawsze ostatniego dnia miesiąca.
Dlaczego?
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 grudnia 1996 roku o sygnaturze akt I PKN 47/96 stwierdził, że ogólne zasady liczenia terminów z Kodeksu Cywilnego nie mają zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych.
Czy okres wypowiedzenia zalicza się do stażu pracy?
Tak, stwierdził to Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 11 maja 1999 r. o sygnaturze akt I PKN 34/99.
Co z tego wynika?
Okres wypowiedzenia może zostać wydłużony w trakcie swojego trwania, jeśli podczas niego posiadany staż pracy będzie uprawniał do dłuższego okresu wypowiedzenia.
Czym jest termin wypowiedzenia?
Jest to ostatni dzień okresu wypowiedzenia. Upływa wraz z końcem tego dnia.
Co z tego wynika?
Pracownik pracujący „na nocki” nie może zostać dopuszczony do pracy po 24 jeśli poprzedniego dnia skończył się jego okres wypowiedzenia. Stosunek pracy kończy się bowiem z upływem doby kalendarzowej, a nie doby pracowniczej.