- Podcast
- 3 min czytania
Podcast HR in Brief #33 Sygnaliści, ustawa o promocji zatrudnienia, Polacy boją się prosić o podwyżkę
Szybki przegląd najważniejszych informacji, dotyczących zatrudnienia, prawa pracy i rekrutacji. Zestawienie wiadomości o trendach w biznesie z punktu widzenia pracodawców i pracowników. W kilka minut pozyskasz najważniejsze informacje i będziesz na bieżąco.
- 19 kwietnia 2024
- 3 min czytania
Posłuchaj podcastu HR in Brief na Spotify
W dzisiejszym odcinku podcastu HR in Brief:
- Polacy mają problem z rozmawianiem o wynagrodzeniu ze swoim szefem! Według badania przeprowadzonego przez Aplikuj.pl ubiegłym roku tylko około 40% badanych Polaków zdecydowało się pójść i poprosić o podwyżkę. Skuteczność próśb była oczywiście znacząco mniejsza. Podwyżkę otrzymało tylko 20%
- Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który pozwoli na utworzenie programów wsparcia finansowego dla opiekunek i opiekunów w żłobkach. Od lipca br. mają otrzymać 1000 złotych brutto dodatku do wynagrodzenia
- Znakomite wyniki badania zaangażowania w znanej w Polsce duńskiej sieci meblowej JYSK. Poziom zadowolenia członków polskiego zespołu osiągnął 77 punktów na 100 możliwych! Pracownicy docenili przede wszystkim: zakres zadań, możliwości nauki i rozwoju oraz atmosferę w pracy
- Coraz więcej organizacji już przeprowadziło zwolnienia albo planuje to zrobić w tym roku. Pocieszające jest to, że wskaźnik bezrobocia utrzymuje się wciąż na rekordowo niskim poziomie. Wciąż łatwo znaleźć pracę.
- Polacy pracują około 40,5 godziny tygodniowo. Średnia w całej UE to 37,5 godziny. Światowa średnia według Międzynarodowego Funduszu Walutowego to ok. 34 godziny w tygodniu. Połowa firm uważa, że skrócenie czasu pracy, np. poprzez przejście na 4-dniowy tydzień pracy jest niemożliwe ze względu na specyfikę branżową.
- Trwają prace nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wśród wielu propozycji zmian, naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na wsparcie w zakresie oceny umiejętności cyfrowych dla osób, które nie ukończyły 30 roku życia. Osoby w tym wieku, rejestrujące się jako bezrobotne lub poszukujące pracy, zostaną umówione przez urząd pracy na spotkanie z doradcą, który przeprowadzi ocenę ich cyfrowych umiejętności.
- Rząd przyjął opracowany przez resort pracy projekt ustawy o ochronie sygnalistów. W katalogu istotnych zmian między innymi ustalenie wysokości minimalnego odszkodowania dla sygnalisty, w razie skierowanych wobec niego działań odwetowych. Ma to być nie mniej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, czyli aktualnie nieco powyżej 7 tysięcy złotych.
Podcast informacyjny HR in Brief to format, który powstaje przy użyciu sztucznej inteligencji – newsy przygotowane przez Monikę Smulewicz i Zespół HR na Szpilkach® czytane są przez narzędzie AI, któremu głosu użyczył Jarosław Kuźniar. Dziękujemy Zespołowi Voice House za niezawodne wsparcie i produkcję na najwyższym poziomie!