- Aktualności
- 3 min czytania
Ubóstwo emerytalne Polaków
Emerytury to świadczenia wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osobom, które pracowały zawodowo i opłacały składkę na ubezpieczenie emerytalne.
- 4 sierpnia 2021
- 3 min czytania
Wiek emerytalny w Polsce
Ustawa z 1927 r. ustaliła wiek emerytalny w Polsce definiowany jako „wczesny wiek renty starczej” na 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. W roku 1954 r. podniesiono wiek emerytalny i granicą stał się wiek 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn lub odpowiednio o 5 lat mniej dla obu płci pracujących w przemyśle. Na początku lat 80. XX w. obie płcie obowiązywał wiek 55 lat. Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Wysokość emerytur
Eksperci prognozowali, że emerytura będzie wynosić ok 40% naszych obecnych zarobków. Jednak kalkulator emerytalny, który został udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych, oblicza rzeczywistą wysokość emerytur i jego wyniki nie napawają optymizmem. Kalkulator bierze pod uwagę przepracowane okresy, już opłacone składki emerytalno-rentowe i powala wyliczyć świadczenie emerytalne dla osób powyżej 35. roku życia. Obecnie średnie emerytury z podziałem na płeć w Polsce wynoszą: 2 177, 80 zł brutto dla kobiet i 2 992 zł brutto dla mężczyzn. Wyliczenia z kalkulatora ZUS przewidują, że emerytura pobierana przez kolejne pokolenia będzie stanowiła tylko 1/3 wysokości ich ostatniej pensji.
Zagrożenie ubóstwem
Emeryci są zatem coraz większą grupę zagrożoną ubóstwem w Polsce. Ubóstwo definiowane jest jako brak możliwości zaspokojenia potrzeb, poniżej którego następuje biologiczne zagrożenie życia oraz rozwoju psychofizycznego człowieka. Według danych GUS ubóstwa doświadczało aż 19,8 proc. osób 65+ w 2018 r. (najnowsze dostępne dane). Trzy lata wcześniej było to 15,8 proc. Bardziej zagrożone ubóstwem w Polsce są emerytki, ponieważ ich średnie świadczenie emerytalne jest o 30% niższe niż mężczyzn.
Jaki plan ma Rząd żeby tą sytuację zmienić?
W Krajowym Planie Odbudowy Rząd zapowiada podwyższenie wieku emerytalnego o kilka lat i planuje wprowadzić zachęty podatkowe do późniejszego odchodzenia na emeryturę. Pracownik, który osiągnąłby wiek emerytalny, ale pracowałby dalej, zapłaci niższe podatki, a to, co w ten sposób zaoszczędzi, zostanie przekazane na jego Indywidualne Konto Emerytalne.
Mają być również prowadzone działania aktywizujące osoby 50+, które mają na celu pomóc zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, która pozwoli im kontynuować pracę albo znaleźć zupełnie nowe zatrudnienie.
Założenia reformy mają być gotowe jeszcze w tym roku, a jej wejście w życiu zaplanowano na III kwartał 2022 roku. Krajowy Plan Odbudowy został oficjalnie przedstawiony KE oraz ratyfikowany przez Sejm.