Brak zwolnienia ze składek ZUS. Powód – nadpłata
Tarcza antykryzysowa ma umożliwić podejmowanie działań minimalizujących skutki utraty płynności finansowej przedsiębiorców dotkniętych trudną sytuacją wywołaną skutkami pandemii choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.
- 4 lipca 2020
- 3 min czytania
Jedną z pierwszych pomocy jaką dostały osoby prowadzące działalność gospodarczą, było zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020r.
Czego dotyczy zwolnienie
Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za 3 miesiące: od marca do maja 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych (Art. 31zo. COVID-19).
Nadpłata na koncie ZUS
Wielu przedsiębiorców posiada nadpłatę na swoim koncie w ZUS, która najczęściej jest wynikiem nienależnie opłaconych składek. ZUS może zaliczyć ją na poczet przyszłych składek albo istniejących zobowiązań. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaty. ZUS ma 30 dni od daty wpłynięcia wniosku na zwrot pieniędzy do przedsiębiorcy.
Składki za kwiecień i maj
Przedsiębiorcy, którzy mieli nadpłatę na swoich kontach w ZUS, nie zostali lub zostali tylko w części zwolnieni z opłacania składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrącił ją na poczet składek za okres korzystania ze zwolnienia. Najwięcej stracili Ci, którzy mieli duże nadpłaty. Jak informuje ZUS:
Zwolnienie z opłacania składek obejmuje należności nieopłacone za dany miesiąc, a składki rozliczone z nadpłatami nie są objęte zwolnieniem na podstawie tarczy.
Składki za marzec
Zasada, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek dotyczy składek nieopłaconych pozostaje. Jednak w przypadku składek opłaconych za marzec 2020 r. jest możliwość dokonania ich zwrotu.
Art. 113. W przypadkach, o których mowa w art. 31zo ust. 1–1b i ust. 2, ustawy zmienianej w art. 73, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas gdy należności te zostały opłacone. Opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321 i 568).
Reasumując, art.113 został wprowadzony głównie po to, aby przedsiębiorcy, którzy z ostrożności zapłacili składki za marzec, mogli również ubiegać się o zwolnienie.
Kto otrzymał zwolnienie ze składek
Pełną kwotę zwolnień ze składek otrzymali przedsiębiorcy, którzy nie mieli w ZUS żadnych “wolnych” pieniędzy, podobnie jak ci, którzy wnioskowali o zwrot nadpłaty w terminie do 10 maja (za kwiecień) i 10 czerwca (za maj). Dostali oni pełne zwolnienie w kwocie 1431,48 zł za każdy miesiąc.
Więcej na temat zwolnienia ze składek ZUS znajdziesz w publikacji Zwolnienie z ZUS – COVID 19.