- Aktualności
- 4 min czytania
Ministerstwo Finansów konsultuje regulację zawodu księgowego
Resort finansów rozpoczął prekonsultacje społeczne dotyczące wyrażenia opinii na temat przyszłości zawodu księgowego. Według Ministerstwa, dyskusja jest wynikiem nie tylko oceny skutków deregulacji, która miała miejsce w 2014 roku, lecz także wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rynku.
- 21 lutego 2022
- 4 min czytania
W styczniu 2022 roku pisaliśmy o interpelacji poselskiej nr 29738 w sprawie kosztów obsługi księgowej, w której, z ramienia Ministerstwa Finansów, Podsekretarz Stanu Piotr Patkowski, poinformował, iż w 2018 r. Departament Rachunkowości i Rewizji Finansowej Ministerstwa Finansów przeprowadził badanie ankietowe mające na celu pozyskanie opinii społeczeństwa na temat rynku usług księgowych w Polsce. Na podstawie badania opracowany został dokument, który przekazany został do konsultacji m.in. instytucji branżowych oraz uczelni wyższych.
Warto podkreślić, że ocena jakości usług księgowych świadczonych przez biura rachunkowe dokonywana jest przez klientów tych biur zgodnie z regułami rynkowymi. Wybór biura rachunkowego powinien być przemyślany i dokonany w oparciu o porównanie usługodawców pod wieloma aspektami, nie tylko ceny usług księgowych, ale również posiadanych kwalifikacji, doświadczenia, ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, rekomendacji z wiarygodnych źródeł czy dostępności i możliwości kontaktu na bieżąco z wykorzystaniem różnych form komunikacji.
Piotr Patkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
W zeszłym tygodniu resort finansów rozpoczął prekonsultacje społeczne, których celem ma być merytoryczna dyskusja wokół tematu zawodu księgowego.
Mając na uwadze ocenę skutków deregulacji, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku formułowanym m.in. w postulatach i petycjach kierowanych zarówno do Ministerstwa Finansów, jak i do Prezydenta, Premiera czy Sejmu postanowiliśmy zainicjować dyskusję na temat przyszłości zawodu księgowego.
Czy zawód regulowany to przyszłość księgowego?
W przekazanym do opinii publicznej dokumencie “Zawód księgowego – kierunki rozwoju” Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów przedstawia zagadnienia, które powinny być wzięte pod uwagę w kontekście rozpatrywania przyszłości zawodu księgowego. Pyta w nim o opinie interesariuszy, m.in.:
- czy księgowy powinien być zawodem regulowanym,
- czy wprowadzenie regulacji powinno dotyczyć wykonywania zawodu księgowego, prowadzenia biura rachunkowego czy może wyłącznie podpisywania sprawozdań finansowych,
- czy profesjonalizacja powinna być oparta na zdefiniowaniu zawodu księgowego i określeniu katalogu czynności wchodzących w zakres wykonywania tego zawodu przy jednoczesnym wskazaniu braku czynności zastrzeżonych, do wykonywania których konieczny byłby tytuł zawodowy certyfikowany księgowy,
- czy powinno się pozostawić obecny stan prawny nieograniczający dostępu do wykonywania zawodu księgowego,
- czy interesariusze mają uwagi do rozwiązania polegającego na zachowaniu rynkowych mechanizmów uzyskiwania kwalifikacji w zawodzie księgowego.
Analiza wyników konsultacji ma pozwolić wytyczyć kierunek dalszych działań.
Kierunki rozwoju zawodu księgowego
Jednym z możliwych kierunków działań jest włączenie zawodu księgowego do katalogu zawodów regulowanych. Oznaczałoby to, że czynności określone w przepisach prawa, do wykonywania których niezbędne jest posiadanie uprawnień księgowego mogłyby wykonywać jedynie te osoby, które mają odpowiednie zezwolenie, uzyskane po spełnieniu ściśle określonych warunków. Osoby nieposiadające uprawnień księgowego nie mogłyby wykonywać tych czynności.
Alternatywnym rozwiązaniem jest profesjonalizacja zawodu księgowego. Rozwiązanie to umożliwiłoby zdobycie uprawnień zawodowych nadawanych przez wybraną instytucję, potwierdzających posiadane kwalifikacje i umiejętności. Nałożyłoby także określone obowiązki, m.in. doskonalenia zawodowego, przestrzegania zasad etyki zawodowej oraz
wprowadziłoby nadzór. Jednocześnie nie ograniczałoby możliwości wykonywania czynności z zakresu księgowości przez osoby nieposiadające takich uprawnień. A więc to klient (osoba zatrudniająca księgowego) decydowaliby z czyich usług skorzystać.
Możliwe jest również pozostawienie obecnego stanu prawnego bez istotnych zmian, tzn. niewprowadzanie zawodu regulowanego ani systemu zakładającego instytucjonalną profesjonalizację zawodu księgowego, ale oparcie się wyłącznie na kwalifikacjach rynkowych.
Udział w konsultacjach możliwy do 31 maja 2022 r.
Cały dokument “Zawód księgowego – kierunki rozwoju” liczy 35 stron i muszę przyznać, że z jednym zdaniem w nim zawartym zgadzam się w 100%:
Uczenie się przez całe życie to idea będąca częścią polityki UE. Opiera się ona na założeniu, że umiejętności obywateli mają kluczowe znaczenie dla przyszłości społeczeństw oraz że na obecnym etapie rozwoju cywilizacyjnego nie wystarcza już wykształcenie zdobyte w okresie młodości.
Na uwagi i opinie Ministerstwo Finansów czeka do 31 maja 2022 r. Szczegóły znajdziesz TUTAJ >