- Aktualności
- HR Detektyw
- 3 min czytania
Unijne przepisy o pracy za pośrednictwem platform internetowych
Praca za pośrednictwem platform internetowych rewolucjonizuje rynek pracy. W erze cyfrowej coraz więcej osób decyduje się na elastyczną formę zatrudnienia, lecz czy są one odpowiednio chronione? Unia Europejska intensyfikuje działania, by zapewnić przejrzystość i ochronę pracowników w tym sektorze. Dowiedz się, jakie zmiany proponuje UE i jak wpłyną one na Twój sposób pracy w świecie online!
- 8 września 2023
- 3 min czytania
Czym jest praca platformowa?
Praca za pośrednictwem platform internetowych to nowy sposób “zatrudnienia”, dzięki któremu można w elastyczny sposób wykonywać dodatkową pracę. Praca platformowa wykonywana jest w bardzo różnych modelach, co sprawia, że trudno ją uregulować. Unia Europejska szuka sposobów, aby lepiej zrównoważyć interesy platform i pracowników, a także za pomocą nowych przepisów poprawić warunki zatrudnienia i prawa socjalne osób pracujących w branży prac dorywczych.
Modele zatrudnienia w świecie cyfrowym.
Praca platformowa określana jest jako forma zatrudnienia, w ramach której organizacje lub osoby używają platformy internetowej, by dotrzeć do innych organizacji lub osób w celu rozwiązania konkretnych problemów lub wykonania konkretnych usług w zamian za opłatę.
Właściciele platform cyfrowych w większości przypadków pobierają prowizję za usługi albo pobierają opłatę subskrypcyjną od osób pracujących za ich pośrednictwem.
Prawa i status osób pracujących za pośrednictwem platform internetowych
Jak informuje Rada Europejska, zdecydowana większość osób pracujących za pośrednictwem platform to osoby samozatrudnione. Szacuje się jednak, że 5,5 mln tych osób powinna w rzeczywistości wykonywać pracę w ramach zatrudnienia pracowniczego na podstawie umowy o pracę.
Kluczowe zmiany w nowej dyrektywie UE
Proponowany dokument ma wprowadzić dwie kluczowe zmiany:
- pomaga określić właściwy status zatrudnienia pracowników platformowych
- ustanawia pierwsze w UE przepisy o używaniu sztucznej inteligencji w miejscu pracy.
Dyrektywa ma zwiększyć przejrzystość platform: uściślić istniejące obowiązki zgłaszania pracy organom krajowym i zobowiązać platformy do udostępniania im kluczowych informacji o swojej działalności i o pracownikach.
W grudniu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła proponowaną dyrektywę. 12 czerwca 2023 r. Rada wypracowała stanowisko w jej sprawie. Zanim nowe przepisy staną się unijnym prawem, Rada musi wynegocjować ich ostateczną treść z Parlamentem Europejskim.
Projekt dyrektywy o poprawie warunków pracy platformowej
FAQ, czyli pytania i odpowiedzi o pracy za pośrednictwem platform internetowych
- Czym jest praca platformowa?
Praca platformowa to forma zatrudnienia, w której organizacje lub osoby korzystają z platform internetowych, by dotrzeć do innych jednostek w celu rozwiązania konkretnych problemów lub świadczenia usług za opłatą. - Jakie są główne zmiany, które proponuje Unia Europejska w kontekście pracy platformowej?
UE planuje wprowadzić zmiany, które pomogą określić właściwy status zatrudnienia pracowników platformowych oraz ustanowią pierwsze w UE przepisy dotyczące użycia sztucznej inteligencji w miejscu pracy. - Czy są plany na zwiększenie przejrzystości platform cyfrowych?
Tak, nowa dyrektywa ma na celu zwiększenie przejrzystości platform poprzez uściślenie obowiązków zgłaszania pracy do organów krajowych oraz zobowiązanie platform do udostępniania kluczowych informacji o swojej działalności i o pracownikach.