- Aktualności
- Kadry
- Urlopy
- 2 min czytania
Tylko 1% mężczyzn korzysta z urlopu rodzicielskiego
W minionym i w obecnym roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 99% kobiet i niecały 1% mężczyzn. Czy obowiązkowy urlop rodzicielski w wymiarze 2 miesięcy dla ojców zmieni te statystyki w przyszłym roku?
- 20 października 2021
- 2 min czytania
Jednym z uprawnień pracowniczych jest prawo do urlopu macierzyńskiego, który przysługuje wyłącznie matce oraz urlopu rodzicielskiego, który przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka albo 34 tygodnie w przypadku urodzenia dwójki lub więcej dzieci (podczas jednego porodu), którym rodzice mogą się podzielić zgodnie z preferencjami i potrzebami.
Zgodnie z danymi ZUS, w 2021 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 99% kobiet i zaledwie 1% mężczyzn. Do końca sierpnia z 302,7 tys. osób, które otrzymały zasiłek rodzicielski mężczyźni to zaledwie 2,7 tys. Powyższe dane jednoznacznie wskazują, że podział obowiązków rodzinnych w Polsce rozkłada się nierówno pomiędzy kobiety i mężczyzn co jest jedną z głównych przyczyn niskiej aktywności zawodowej kobiet.
Czy to się zmieni?
Do 2 sierpnia 2022 r. wszystkie państwa członkowie Unii Europejskiej musza wdrożyć Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dn. 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Nowe przepisy zakładają, że 2 miesiące urlopu rodzicielskiego muszą być wykorzystane wyłącznie przez ojca dziecka, bez możliwości przeniesienia ich na drugiego rodzica. Jeżeli urlop nie zostanie wykorzystany przez ojca to przepadnie.
To rozwiązanie ma zwiększyć udział ojców w opiece nad dziećmi, ułatwić powrót matek na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim oraz wyrównać szanse kobiet na rynku pracy poprzez promowanie partnerskiego modelu rodziny.