- Aktualności
- HR-owe koło ratunkowe
- Koło ratunkowe
- 5 min czytania
HR-owe Koło Ratunkowe: Zaliczka na poczet delegacji
Polecenie pracownikowi wyjazdu służbowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy rodzi konieczności pokrycia kosztów związanych z podróżą służbową. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak wypłacić zaliczkę na delagację zagraniczną bez narażenia się na konsekwencje. Dowiesz się również jakie są warunki wypłacania należności z tytułu podróży krajowej. Zapraszam do lektury!
- 29 listopada 2022
- 5 min czytania
W myśl § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, na wniosek pracownika pracodawca przyznaje zaliczkę na niezbędne koszty podróży krajowej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów. Tym samym zaliczka przy podróżach krajowych stanowi świadczenie nieobowiązkowe.
Przepisy rozporządzenia nie doprecyzowują w jaki sposób ma być złożony wniosek przez pracownika, w związku z czym uznaje się, że może to być wniosek pisemny lub ustny.
Kiedy mamy do czynienia z delegacją?
Przepisy ustawy Kodeks pracy, a dokładnie art. 77(5), wskazują, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.
Aby mówić o podróży służbowej należy spełnić trzy przesłanki wskazane w przepisie:
- pracownik musi wykonywać zadanie służbowe
- zasadnie służbowe musi być wykonywane na polecenie pracodawcy
- wykonywanie zlecenia odbywa się poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.
Jeśli pracownik udaje się w podróż służbową powinien otrzymać od pracodawcy pisemne polecenie wyjazdu. Przepisy nie wskazują, aby polecenie pracodawcy miało formę pisemną. Jednak każda podróż służbowa powinna zostać odpowiednio udokumentowana i rozliczona.
Z pisemnego polecenia wyjazdu w ramach podróży służbowej powinno wynikać m.in.
- jaki jest cel danego wyjazdu,
- gdzie rozpoczyna się, a gdzie kończy podróż służbowa,
- czas trwania podróży służbowej,
- środek transportu oraz
- informacja o zaliczce na poczet kosztów podróży.
Pracownik może zwrócić się z pisemną prośbą do pracodawcy o możliwość zaliczenia niewykorzystanej kwoty zaliczki na poczet kolejnej podróży służbowej. Jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody na zaliczenie zaliczki w sposób zaproponowany przez pracodawcę pracownik powinien dokonać zwrotu zaliczki na rachunek wskazany przez pracodawcę.
Zaliczka na delegację zagraniczną
Pracownik odbywający zagraniczną podróż służbową może otrzymać zaliczkę w formie bezgotówkowej, czyli przelewem na konto bankowe, zarówno w walucie obcej lub w złotówkach. Jeśli zaliczka wypłacana wypłacana jest w polskiej walucie, odbywa się to za zgodą pracownika. Pracownik powinien posiadać walutowy rachunek bankowy, jeśli ma otrzymać przelew zaliczki w walucie obcej.
Jeśli wypłata zaliczki na poczet podróży służbowej za granicę jest rozliczana w złotówkach to jej wysokość usta się w wysokości stanowiącej równowartość przysługującej pracownikowi zaliczki w walucie obcej, według średniego kursu NBP z dnia wypłaty zaliczki. Walutę polską należy przeliczyć po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji gospodarczej (np. dzień poniesienia kosztu). Pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży zagranicznej, w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.
Ani w przypadku podróży krajowych, ani w przypadku podróży zagranicznych przepisy nie określają terminu wypłaty zaliczki. Nie ma przeszkód żeby zaliczka została przekazana przelewem na jego konto prywatne.
Jeśli zaliczka wypłacana jest w innej walucie niż opłacone wydatki podczas podróży służbowej najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie “wspólnego mianownika”, którym może być np. waluta polska. W takim przypadku pracodawca przelicza zaliczkę z waluty obcej na złotówki i dokonuje ostatecznego rozliczenia w polskiej walucie.
W zaliczce na poczet kosztów podróży służbowej należy uwzględnić wartość diet.
Uwaga! Dieta przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia od 1 stycznia 2023 roku ma wynieść 45 zł za dobę podróży. Obecnie dieta z tytułu krajowej podróży służbowej wynosi 38 zł. Natomiast od 29 listopada 2022 wzrasta wysokość diet za dobę zagranicznej podróży służbowej.
Z przepisów rozporządzenia wyraźnie wynika, że wypłata w złotówkach może nastąpić wyłącznie za zgodą pracownika. W przypadku rozliczenia końcowego pracodawca może dokonać wypłaty w złotówkach bez konieczności uzyskania zgody pracownika. Ustawodawca nie przewidział takiej konieczności w przepisach rozporządzenia.
HR-owe Koło Ratunkowe: Premia za frekwencję
Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej
Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż temu zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania.
Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika.
W przypadku, gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawiera postanowień, wskazującej na zasady rozliczania diety niż to wynika z przepisów ogólnych, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej odpowiednio według przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.