Jak obliczyć dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika na podstawie art. 15g Tarczy Antykryzysowej?
Tarcza Antykryzysowa zakłada wprowadzenie u Pracodawcy w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych z powodu COVID-19, który nie zalega ze składkami na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FGŚP, FP lub FŚ na koniec III kwartału 2019., obniżenia wymiaru czasu pracy lub przestoju ekonomicznego.
- 30 marca 2020
- 3 min czytania
Przedsiębiorca, który odnotuje spadek obrotów gospodarczych rozumianych jako spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku lub nie mniej niż o 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku może:
- wprowadzić postój ekonomiczny
- obniżyć wymiar czasu pracy o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Pracodawca, który zdecyduje się na obniżenie wymiaru czasu pracy, może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości połowy wynagrodzenia, należnego pracownikowi, jednak nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.
Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy. Wynagrodzenie to zostanie dofinansowywane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek, było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się w porozumieniu zawartym z zakładową organizacją związkową lub przedstawicielami pracowników.
Pobierz podsumowanie rozwiązań finansowych przygotowane przez Kancelarię Wojewódka i Wspólnicy “Kalkulator dofinansowania do wynagrodzenia pracowników na podstawie założeń Tarczy Antykryzysowej” przygotowany przez Akademię Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego.
Dodatkowe informacje o tym z jakich innych świadczeń możecie skorzystać ratując swoje firmy i miejsca pracy znajdziecie w materiale wideo: