- Płace
- 2 min czytania
Prawidłowe sporządzenie PIT-11 za 2019 dla pracownika i zleceniobiorcy
Termin na wystawienie informacji PIT-11 za 2019 rok dla pracowników i zleceniobiorców zbliża się nieubłaganie (mija on w dniu 31.01.2020 r.), zaś wątpliwości i sprzeczne informacje docierają do pracowników działów kadrowo-płacowych ze wszech stron.
- 15 stycznia 2020
- 2 min czytania
Zamieszanie i niepotrzebny stres spowodowane są wprowadzaną w pośpiechu ulgą w opodatkowaniu przychodów ze stosunku pracy i umowy zlecenie podatników w wieku do 26 roku życia.
Dodajmy, że dostawcy oprogramowania kadrowo-płacowego zmuszeni są do dostarczenia mechanizmów, które pozwolą na generowanie informacji PIT-11 na zupełnie nowej wersji (25) formularza, która to wymaga skonfigurowania w systemach płacowych. Infolinia podatkowa rozgrzana do czerwoności!
Wszystko za sprawą odmiennej interpretacji zapisów wyjaśnienia do PIT-11 zawartych w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów z dnia 12 rudnia 2019 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Wątpliwości dotyczą właściwego miejsca, w którym należy wykazać przychody uzyskane przez podatnika w wieku do 26 r.ż., który nie złożył lub złożył w późniejszym terminie oświadczenie o zastosowaniu zwolnienia podatkowego.
Zdezorientowani płatnicy nie wiedzą jak poprawnie wykazać przychody pracowników i zleceniobiorców uzyskane od dnia 1 sierpnia 2019 r. i opodatkowane. Wszyscy czekamy na oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów i szczegółowy komunikat w tej sprawie, a do zakończenia akcji PIT, czyli wystawienia, sprawdzenia i wysłania formularzy PIT pozostało już niewiele czasu…
Z przyjemnością oddajemy w Wasze ręce e-book poświęcony sporządzaniu informacji PIT-11 za 2019 rok dla pracowników i zleceniobiorców, w którym postaramy się wyjaśnić na czym polegają zmiany oraz jak poprawnie prezentować przychody i zasiłki w informacji PIT-11 za 2019 rok. Zawarte w nim wskazówki to stan wiedzy dzielony przez ekspertów podatkowych. Mamy nadzieję, że będzie on stanowił przewodnik i kompendium wiedzy dla działów kadrowo-płacowych.