- Płace
- 1 min czytania
Trzynastka jako nagroda motywacyjna dla pracownika
Początek roku to bardzo gorący okres dla specjalistów ds. kadr i płac. Wśród licznych obowiązków sprawozdawczych specjaliści z tzw. szeroko pojętej "sfery budżetowej" ustalają też właśnie komu przysługuje tzw. "trzynaste wynagrodzenie".
- 27 stycznia 2019
- 1 min czytania
Trzynastka jest jedną z gratyfikacji finansowych, jakie może otrzymać pracownik. Składnik ten nie ma charakteru powszechnego. Obligatoryjnie wypłacają ją pracodawcy z tzw. sfery budżetowej. Firmy prywatne mogą, ale nie muszą nagradzać w ten sposób swoich pracowników. Jeżeli jednak chcą wypłacać pracownikom takie świadczenie – zasady jego wypłacania nie mogą być mniej korzystne niż te, które obowiązują w zakładach państwowych. Jest to świadczenie ze stosunku pracy, które przysługuje wyłącznie tym grupom zatrudnionych, dla których przepisy prawa lub wewnętrzne regulacje zakładowe przewidują uprawnienie do tego rodzaju nagrody.
Wysokość trzynastki ma wartość 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz składniki wynagrodzenia przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Ustalenie uprawnienia do “trzynastki” oraz jej wysokości to nie najłatwiejsze zadanie najłatwiejsze z uwagi na dość skomplikowane zasady ustalania uprawnień do tzw. “trzynastki”. Jeżeli Ty też naliczasz i wypłacasz “trzynastki” i chciałabyś uporządkować swoja wiedzę na ten temat: