- Płace
- 2 min czytania
Dodatek solidarnościowy – natychmiastowa wypłata ZUS
Dodatek solidarnościowy przyznawany jest w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, poprzez wsparcie finansowe osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym pandemią.
- 3 lipca 2020
- 2 min czytania
Wypłata dodatku solidarnościowego następuje w terminach miesięcznych, w formie bezgotówkowej na wskazany rachunek płatniczy osoby uprawnionej.
Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy ZUS opłaca składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego.
Kto może wnioskować o dodatek solidarnościowy
O świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie wygasła ich umowa o pracę na czas określony.
Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r.
Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.
Kiedy składać wniosek
Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia.
Wnioski można było składać w ZUS od poniedziałku, 22 czerwca.
Wniosek złożony w czerwcu pozwala na otrzymanie dodatku za 3 miesiące. Złożenie wniosku o dodatek w lipcu oznacza zatem, że dodatek będzie przysługiwał za 2 miesiące, a złożenie wniosku w sierpniu – że dodatek przysługiwał będzie za 1 miesiąc. Wnioski złożone po dniu 31 sierpnia 2020 r. pozostaną bez rozpatrzenia.
Ekspresowe wypłaty ZUS
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że do tej pory wpłynęło ponad 82 tys. wniosków. Wypłacono już prawie 72 tys. świadczeń, co w sumie daje 92.4 mln zł.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska:
Dodatek solidarnościowy jest wypłacany w ekspresowym tempie. Staramy się realizować nasze hasło: dziś wniosek jutro wypłata świadczenia. Zrealizowaliśmy 87 procent wniosków.
U osób, którzy świadczenia jeszcze nie dostali, zawinili pracodawcy. Popełnili błąd i nie wyrejestrowali pracowników z systemu ubezpieczeń.
Więcej o dodatku solidarnościowym przeczytasz tutaj.