Zwolnienie ze składek ZUS “mikro przedsiębiorców”
Jednym z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, mających na celu pomoc przedsiębiorstwom w utrzymaniu miejsc pracy, jest zwolnienie ze składek ZUS "mikro przedsiębiorców", zatrudniających do 9 pracowników.
- 4 kwietnia 2020
- 5 min czytania
Sprawa nie jest jednak taka prosta. O tym jak Ustawa COVID-owska definiuje mikro przedsiębiorcę i kto może skorzystać z tego przywileju przeczytasz w bieżącym wpisie.
Mikroprzedsiębiorca, w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 polskiej ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292) to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 2 mln euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.
Przepisy wdrażające tzw. Tarczę antykryzysową zakładają zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (w tym Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych) i ubezpieczenie zdrowotne w przypadku płatników składek, którzy funkcjonowali przed dniem 1 lutego 2020 roku, a na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych.
Kogo zatem obejmie zwolnienie ze składek ZUS?
Państwo zwolni przez okres 3 miesięcy mikro przedsiębiorców, którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed 1 lutego 2020 r. i zgłaszali do ubezpieczenia społecznego na dzień 29 lutego 2020 r. mniej niż 10 ubezpieczonych, z obowiązku zapłaty składek za wszystkich pracowników.
Zwolnienie ze składek ZUS dotyczy należności zarówno za pracowników i przedsiębiorcę. Chodzi o wszystkie składki społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne za marzec, kwiecień i maj 2020r.
Oznacza to, że mali pracodawcy (płatnicy składek), którzy na dzień 29 lutego 2020 r. zgłaszali do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych i którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed 1 lutego 2020 r., mogą zostać objęci zwolnieniem z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy lub Fundusz Emerytur Pomostowych należnych za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach
rozliczeniowych złożonych za okres marzec – maj 2020 r. niezależnie od wysokości przychodów.
Zwolnienie dotyczy zarówno pracowników firmy, jak i jej właściciela
– by do zwolnienia doszło, firma nie może zatrudniać więcej niż 9 osób (łącznie z właścicielem).
“Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS” – czytamy na stronie ZUS.
W przypadku tzw. samozatrudnionych zwolnienie dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy spełniają kryterium przychodowe, czyli takich którzy w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku uzyskali przychód nie wyższy niż 15681 zł.
Zwolnienie z opłacania składek ZUS – jak z niego skorzystać?
Zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek nie jest przyznawane automatycznie. Płatnik składek zainteresowany zwolnieniem ze składek ZUS zobowiązany jest złożyć wniosek o zwolnienie ze składek do właściwego ze względu na siedzibę działalności gospodarczej Oddziału ZUS,
w terminie do 30 czerwca 2020 r.
Wniosek może zostać złożony w sposób elektroniczny i powinien zawierać dane płatnika składek, takie jak:
- imię i nazwisko,
- nazwę skróconą,
- numer NIP i REGON, ewentualnie numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu,
- adres do korespondencji;
- oświadczenie płatnika składek, o którym mowa w art. 31zo ust. 2, potwierdzające uzyskanie, w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek przychodu z działalności nie wyższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.;
- inne informacje niezbędne do umorzenia składek;
- podpis wnioskodawcy.
Zwolnienie z obowiązku opłacenia składek nie zwalnia z konieczności złożenia deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych na dotychczasowych zasadach, za miesiące: marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Wymaga też złożenia do ZUS wniosku o zwolnienie ze składek ZUS w terminie do 30 czerwca 2020 roku.
Razem możemy więcej!
Nowa sytuacja w jakiej się znaleźliśmy powoduje, iż ostanie dni i tygodnie to istny rollercoster w życiu zawodowym i rodzinnym wielu z Nas.
Dodatkowe informacje o tym z jakich innych świadczeń możecie skorzystać ratując swoje firmy i miejsca pracy znajdziecie w materiale wideo: