Poród za granicą, a prawo do zasiłku macierzyńskiego
Dzisiaj kolejny wpis z cyklu: Pytanie do Moniki! Tym razem opowiem o tym czy pracownicy, która urodziła dziecko za granicą przysługuje zasiłek macierzyński . Pytanie zadała mi w piątek na profilu Ania, która urodziła dziecko podczas pobytu u siostry w Berlinie.
- 14 lipca 2019
- 2 min czytania
Pytanie:
Jestem, zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Podczas pobytu za granicą niespodziewanie, przedwcześnie urodziłam moje pierwsze dziecko. Czy w takim przypadku przysługuje mi zasiłek macierzyński? Jakie dokumenty powinnam przedłożyć pracodawcy? O co powinnam zadbać przed powrotem do Polski?
Odpowiedź:
Tak. Ubezpieczona, która urodziła dziecko za granica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Dokumentem uprawniającym do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą jest:
- zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywana datę porodu zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem – za okres przed porodem,
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem albo zagraniczny akt urodzenia dziecka – za okres od dnia porodu.
Nie wymaga się od ubezpieczonych przetłumaczenia na język polski zaświadczeń lekarskich oraz aktów urodzenia dziecka wystawionych na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w języku urzędowym tych państw.