Uprawnienia do zasiłku opiekuńczego rodziców opiekujących się dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności
Uprawnienia do zasiłku opiekuńczego dla rodziców opiekujących się dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności (ze wskazaniem konieczności opieki lub pomocy innej osoby) lub dziećmi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
- 19 stycznia 2019
- 4 min czytania
Od czerwca 2018 r, na skutek zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zostały przyznane nowe uprawnienia do zasiłku opiekuńczego rodzicom opiekującym się dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności (ze wskazaniem konieczności opieki lub pomocy innej osoby) lub dziećmi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Uprawnienia do zasiłku opiekuńczego w wymiarze 30 dni w roku kalendarzowym przysługują:
- w razie konieczności sprawowania opieki nad dziećmi w wieku do ukończenia 18 lat z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, jeżeli:
- poród lub choroba małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem uniemożliwia im sprawowanie opieki nad tym dzieckiem,
- małżonek ubezpieczonego lub drugi z rodziców dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem przebywa w szpitalu,
- w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 18 lat z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Powyższe uprawnienia wynikają z sytuacji, w których dziecko jest w takim wieku, że rodzicowi nie przysługiwałby już standardowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania nad nim opieki (czyli 8/14 lat).
Jeżeli zachoruje dziecko niepełnosprawne poniżej 14 roku życia lub wymagałoby opieki niechorujące dziecko niepełnosprawne do 8 roku życia rodzicom przysługuje zwykły zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku, a limit 30 dni nie ma zastosowania.
Przykład 1
Ubezpieczony wystąpił o wypłatę zasiłku opiekuńczego za 20 dni z tytułu opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku 7 lat. W roku kalendarzowym matka dziecka otrzymała już zasiłek z tytułu opieki nad tym samym chorym dzieckiem 26 dni. Ubezpieczony może otrzymać zasiłek za cały okres zwolnienia (20 dni), ponieważ dziecko nie ma ukończonych 14 lat i stosuje się tu limit 60 dni.
Jeżeli rodzice sprawują opiekę zarówno nad dziećmi niepełnosprawnymi, jak i nie posiadającymi orzeczenia o niepełnosprawności, stosuje się do nich limit 60 dni, w tym 30 dni na dzieci niepełnosprawne.
Przykład 2
Ubezpieczona wystąpiła o zasiłek opiekuńczy za 30 dni z tytułu opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku 17 lat. Ma również dwoje dzieci bez niepełnosprawności w wieku 6 i 10 lat. W roku kalendarzowym wypłacono już zasiłek na pozostałe dzieci za 35 dni. Do wyczerpania limitu 60 dni pozostało więc 25 dni i tyle może być wypłacone na chore dziecko niepełnosprawne.
Jeżeli mamy do czynienia ze zbiegiem zasiłku z tytułu opieki nad chorym członkiem rodziny (w wymiarze 14 dni) i dzieckiem niepełnosprawnym, to łączny wymiar zasiłku wynosi 30 dni.
Przykład 3
Ubezpieczona otrzymała w roku kalendarzowym zasiłek z tytułu opieki nad chorym dzieckiem w wieku 17 lat za 10 dni, oraz wystąpiła o wypłatę zasiłku z tytułu opieki nad chorą matką za 9 dni. Będzie miała prawo tylko do 4 dni (do wykorzystania limitu 14 dni). Mąż ubezpieczonej wystąpił o zasiłek opiekuńczy za 20 dni z tytułu opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku 15 lat. Do wyczerpania limitu 30 dni pozostało 16 dni i tyle może być wypłacone na chore dziecko niepełnosprawne.