Placówka oświatowa Eduwersum

Najbardziej obszerne w wiedzę z naszych produktów online

Najedź kursorem, na któryś z naszych programów.

Start: 10 październik 2023

9–miesięczny program rozwoju zawodowego

HR Detektyw #26 – monitoring nowości i zmian

Najświeższe informacje ze świata prawa pracy, wynagrodzeń i zasiłków - nowości w orzecznictwie, nowości w interpretacjach i stanowiskach resortowych. Zapraszamy na kolejne wydanie serii "HR Detektywi". Pamiętaj, że HR Detektywa możesz również oglądać i słuchać na moim kanale YouTube - HR na szpilkach.

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Data publikacji:
19 lutego 2021

HR detektywa możesz również odsłuchać w formie podcastu.

#News 1 ▪️ Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ponownie wydłużony

Rząd zdecydował o ponownym przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego (Dz.U. 2021 poz. 286). Zostaje on wydłużony do 28 lutego.

Zgodnie z przepisami ustawy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. O jego wypłatę mogą ubiegać się też rodzice w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.

Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w kraju. Po przeprowadzeniu analiz zdecydowaliśmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że do końca lutego uprawnieni rodzice będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia” – poinformowała minister Marlena Maląg.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:

  • rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci:
    • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
    • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Dodatkowy zasiłek nie przysługuje tym rodzicom, z których jeden jest np. bezrobotny, lub też korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, uprawnione osoby muszą złożyć u swojego płatnika składek do ZUS (czyli pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Rozporządzenie zostało opublikowane w dzienniku ustaw i weszło w życie z dniem 15 lutego 2021 r.

#News 2 ▪️ Zeznania podatkowe za 2020 r.

Od 15 lutego można składać zeznania podatkowe za 2020 r.

Na złożenie zeznania i rozliczenie PIT za ubiegły rok jest czas do 30 kwietnia 2021 r.

Aktywna jest już internetowa usługa pomagająca rozliczyć się z urzędem skarbowym – ePIT. Twój e-PIT jest z jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. 

Dzięki Twój e-PIT podatnicy mają możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym – dodaje  minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Korzystanie z usługi Twój e-PIT jest możliwe poprzez zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną.

W zeznaniu podatkowym za 2020 rok odliczyć można m.in. następujące ulgi:

  • ulga na dziecko,
  • ulga na internet,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • ulga abolicyjna,
  • ulga budowlana,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga dla krwiodawców,
  • ulga dla ozdrowieńców,
  • ulga podatkowa od darowizny na walkę z COVID-19,
  • ulga dla osób poniżej 26. roku życia,
  •  ulga B+R – czyli ulga na działalność badawczo-rozwojową.

Ulga podatkowa pozostaje prawem podatnika, a więc nie ma obowiązku korzystanie z niej. Podatnik sam odpowiada za to, aby konkretna ulga podatkowa znajdowała się w deklaracji rocznej. 

#News 3 ▪️ Interpretacja ZUS dotycząca podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym dzieci, które wykonują zajęcia zarobkowe

Sprawa dotyczy 9 letniego dziecka, które na zlecenie agencji reklamowej ma wystąpić w spocie reklamowym o przeciwdziałaniu alienacji rodzicielskiej. Małoletni posiada zezwolenie Inspektora pracy na wykonywanie zajęć zarobkowych w przedsięwzięciach reklamowych. W celu nagrania filmu, agencja zamierza zawrzeć z małoletnim reprezentowanym przez rodziców umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Przedsiębiorca wystosował do ZUS wniosek wraz z zapytaniem:

Czy małoletni wykonujący zajęcia zarobkowe na podstawie umowy o świadczenie usług, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym?

Interpretacja ZUS brzmi następująco:

Stosownie do art. 6 ust. 4 ustawy systemowej osoby nie podlegają ubezpieczeniom społecznym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami do ukończenia 26 roku życia. Brak natomiast w ustawie wyłączenia spod obowiązku ubezpieczeń dzieci nieobjętych zakresem powołanego przepisu w przypadku uzyskiwania przez nie przychodów z tytułu umowy zlecenia. Uznać zatem należy brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym uczniów młodszych, którzy są w szkole podstawowej do dnia jej ukończenia.

#News 4 ▪️ Rejestr REGON w styczniu

Według GUS w styczniu tego roku w rejestrze REGON było zarejestrowanych łącznie 4 mln 667 tys. 477 firm.

Wyrejestrowano 3 607 spółek handlowych, tj. 2,2 razy więcej niż w poprzednim miesiącu. Wzrost liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla spółek cywilnych o 96,7% oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą o 25,7%.

W tym samym czasie tempo przyrostu nowych podmiotów gospodarczych było znacznie niższe. W styczniu odnotowano wzrost nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych dla osób fizycznych o ponad 15%. W przypadku spółek handlowych zanotowano spadek liczby nowo zarejestrowanych podmiotów o 1,3%, w tym dla spółek akcyjnych o 41%. Spółek cywilnych w porównaniu z miesiącem poprzednim było więcej o 21%.

Ponad 525 tyś. podmiotów zawiesiło działalność. Wg stanu na koniec stycznia 2021 roku stanowiły one 11,3% ogólnej liczby zarejestrowanych podmiotów w rejestrze REGON. Najwięcej przedsiębiorstw, które zawiesiły działalność było w województwie: podlaskim, małopolskim i świętokrzyskim.

#News 5 ▪️ Likwidacja OFE

Już niedługo OFE przejdzie do historii, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowela ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

Środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych trafią na Indywidualne Konta Emerytalne. Będzie się to wiązało z pobraniem 15% opłaty przekształceniowej, która trafi do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od każdego 1000 zł tylko 850 zł trafi do IKE. Zgodnie z projektem, płatność zostanie rozłożona na dwa lata: 70 proc. w 2021 r. oraz 30 proc. w roku 2022.

Zgromadzone środki mogą również trafić na indywidualne konto w ZUS, wówczas będą dopisane do kapitału tam zgromadzonego. Może to nastąpić na wyraźny wniosek ubezpieczonego, za pomocą deklaracji. Czas na złożenie deklaracji będzie od 1 czerwca do 1 sierpnia 2021 r. W przypadku przeniesienia pieniędzy do ZUS, nie będzie pobierana opłata 15% tak, jak jest to w przypadku IKE. Jednak wypłacane emerytury będą opodatkowane podatkiem dochodowym zgodnie ze skalą podatkową.

Każdemu z ubezpieczonych przeniesienie środków z OFE do ZUS i wówczas środki zgromadzone przez nich w OFE zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Środki, które znajdą się w ZUS nie będą podlegać dziedziczeniu. Będą wypłacane tylko i wyłącznie jako emerytura. Natomiast środki w IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone przez oszczędzającego lub spadkobierców w całości bądź w częściach bez dodatkowych opłat czy podatków. Środki te będą również dziedziczone po śmierci ubezpieczonego.

Planowane wejście w życie noweli ustawy to 1 czerwca 2021 r.

#News 6 ▪️ Jednolity plik ubezpieczeniowy

Idą ważne zmiany dla przedsiębiorców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma w planach zredukować liczbę błędów i nadużyć oraz kontroli. Chce przejąć ciężar i odpowiedzialność za rozliczanie składek przez firmy wprowadzając Jednolity Plik Ubezpieczeniowy czyli e-składkę 2.0.

Po wprowadzeniu e-składki 2.0 przedsiębiorcy będą mieli pewność swoich rozliczeń z ZUS bez konieczności wypełniania stosów papierów. Kontakt z ZUS będzie wygodny, intuicyjny, innowacyjny i estetyczny. Będziemy dążyć do utworzenia rządowej chmury danych, która pozwoliłaby na sprawne przekazywanie sobie informacji przez różne instytucje państwowe.   – mówi prezes ZUS Gertruda Uścińska.

ZUS chce też zautomatyzować wypłatę świadczeń, a także ubankowić ich wypłatę. Będą płatności mobilne i nowoczesny PUE. Powstanie rządowa chmura danych. Docelowo nie będziemy już musieli dostarczać stosu dokumentów i danych, które ZUS będzie miał możliwość sam pozyskać, większość danych ma być pobierana automatycznie.

Klienci będą mieli również możliwość sami sprawdzić, na jakim etapie jest ich sprawa w urzędzie. Kontakt z instytucją w założeniu ma być prosty i intuicyjny.

Dołącz do ekipy poszukiwaczy ciekawostek ze świata prawa pracy, wynagrodzeń i zasiłków! Czy Twoją tajną mocą jest śledzenie nowości w orzecznictwie i zmian w obowiązujących przepisach? A może z uporem maniaka śledzisz prace toczące się w rządowych instytucjach?

Wyniki Twoich poszukiwań prześlij na adres: hrdetektywi@monikasmulewicz.pl 

Skontaktuj się z nami i daj się poznać tysiącom Czytelników mojego bloga!

Uwaga: Teraz możesz obejrzeć HR detektywa również w formacie wideo. Zapraszam na mój kanał na YouTube.

Autor publikacji:
Monika Smulewicz HR na Szpilkach i Eduwersum

Założycielka i CEO

Akademia Mistrzostwa Płacowego SP

  • Start: 5.11.2024
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego SP

  • Start: 30.01.2025
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego SP

  • Start: 30.01.2025
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HRCertyfikowany kurs specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi

  • Start: 22.01.2025
  • 6 miesięcy
4500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających

  • Start: 19.02.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Master Certyfikowany kurs kierownika działu kadr i płac

  • Start: 6.11.2024
  • 6 miesięcy
8000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 6.11.2024
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców

  • Start: 18.11.2024
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź
Newsletter

Zostawienie adresu email jest równoznaczne ze zgodą na otrzymywanie ode mnie wiadomości i z akceptacją naszej Polityki Prywatności.

Polityka prywatności
Dziękujemy!

Nasze ostatnie wpisy na blogu

Zobacz kursy, szkolenia i programy rozwoju zawodowego organizowane przez Eduwersum

Eduwersum Collegium Rozwoju HR (dawniej: Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego i Zarządzania Zasobami Ludzkimi) - lider na rynku nowoczesnych szkoleń online z dziedziny tzw. twardego i miękkiego HR

Akademia Mistrzostwa Płacowego SP

  • Start: 5.11.2024
  • 4 miesiące / pakiet kursów
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowego SP

  • Start: 30.01.2025
  • 3 miesiące
2750 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Mistrzostwa Kadrowo-Płacowego SP

  • Start: 30.01.2025
  • 6 miesięcy
3997 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia HRCertyfikowany kurs specjalisty ds. zarządzania zasobami ludzkimi

  • Start: 22.01.2025
  • 6 miesięcy
4500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Prawa Pracy dla wymagających

  • Start: 19.02.2025
  • 3 miesiące
3500 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Master Certyfikowany kurs kierownika działu kadr i płac

  • Start: 6.11.2024
  • 6 miesięcy
8000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Kalkulacji Wynagrodzeńdla wymagających

  • Start: 6.11.2024
  • 3 miesiące
4000 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

Akademia Zatrudniania Cudzoziemców

  • Start: 18.11.2024
  • 3 miesiące
4305 PLN

Możliwość płatności w transzach

Sprawdź

To nowoczesny projekt edukacyjny, oferujący specjalistyczną wiedzę i doświadczenie z obszaru prawa pracy, kalkulacji wynagrodzeń oraz zarządzania procesami kadrowo-płacowymi i HR w dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach.

  • Certyfikowane szkolenia online i stacjonarne
  • Programy rozwoju zawodowego dla początkujących, specjalistów i menedżerów
  • Zaświadczenia MEiN (Eduwersum jest placówką oświatową)
  • Wysokie standardy potwierdzone ISO 9001

Metoda kształcenia oparta jest o praktykę i własne doświadczenie Uczestników. Wierzymy, że tylko uczenie się przez doświadczenie daje gwarancję zdobycia wiedzy.