- Aktualności
- HR Detektyw
- Kadry
- Płace
- 5 min czytania
Nowelizacje Kodeksu pracy. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe możliwość wykonywania pracy zdalnej oraz wdrożenie procedur prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Na czym stoimy? Jakie kluczowe zmiany znajdują się aktualnie w projekcie? Jakie będą następne kroki? Co z projektem nowelizacji KP w zakresie work-life balance? Czytaj dalej!
- 2 grudnia 2022
- 5 min czytania
Sejm popiera projekt miażdżącą ilością głosów
Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie stałej możliwości świadczenia pracy zdalnej oraz wdrożenia procedur prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu została przyjęta przez Sejm dokładnie 1-go grudnia br. Za głosowało 430 posłów, 12 przeciw, 0 wstrzymało się od głosu. Z przebiegiem procesu legislacyjnego możesz zapoznać się tutaj >
Praca zdalna – na czym stoimy?
Zgodnie z nowelizacją, praca zdalna będzie pracą wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Szczegóły w tym zakresie będą uzgodnione przy zawieraniu umowy o pracę albo już w trakcie zatrudnienia bez konieczności jej potwierdzania w formie pisemnej.
Znowelizowane przepisy o pracy zdalnej wyprą “covidowe” podstawy prawne jej świadczenia! Wiąże się to z tym, że praca zdalna wykonywana na polecenie pracodawcy będzie możliwa do zastosowania w czasie np. stanu zagrożenia epidemicznego oraz w okresie po nim przypadającym. Co to oznacza pod względem formalnym? Po stronie pracodawcy powstaje obowiązek przygotowania procedur, regulaminu pracy zdalnej oraz szeregu oświadczeń, które będzie musiał wypełnić pracownik, w tym również oceny ryzyka zawodowego czy też wzorów informacji BHP. Przypomnijmy, że regulamin będzie musiał zostać skonsultowany z przedstawicielami pracowników. Jeśli w przedsiębiorstwie działają organizacje związkowe, zrodzi to konieczność porozumienia z nimi. Jeśli nie zostanie ono osiągnięte po 30 dniach, wtedy pracodawca będzie mógł wprowadzić regulamin samodzielnie. Na to wszystko potrzebny jest czas, a dwa miesiące, to zdecydowanie niewiele…
Pracodawca – co do zasady – nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. kobietom w ciąży, rodzicom którzy wychowują dziecko do 4. roku życia i osobom które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny.
Pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu prace zdalną materiałów i narzędzi, w tym urządzeń technicznych. Pokryje on również koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.
Okazjonalna praca zdalna, która nie wymaga dodatkowych dokumentów i rekompensaty kosztów będzie mogła być świadczona przez 24 dni w roku.
Prewencyjna kontrola trzeźwości
Nowelizacja Kodeku pracy reguluje zasady przeprowadzania przez pracodawców prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników (w tym zleceniobiorców czy współpracowników B2B) na obecność w ich organizmach alkoholu oraz środków działających podobnie do alkoholu.
Zgodnie z przyjętymi przepisami, taka kontrola prewencyjna (lub gdy zachodzi podejrzenie) nastąpi, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Pracodawca będzie mógł w tym celu użyć alkomatu lub narkotestu.
Zasady przeprowadzania kontroli, a także rodzaj wykorzystywanych urządzeń będą musiały zostać uregulowane w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub w obwieszczeniu. O wdrożeniu procedur i zasadach przeprowadzania kontroli pracodawca będzie musiał poinformować pracowników z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Co ważne, na pracodawcy ciążył będzie obowiązek przechowywania dokumentacji związanej z kontrolą trzeźwości – informacja o kontroli, wraz z datą, godziną oraz wynikiem badania będzie przechowywana w aktach osobowych przez rok.
Nowelizacja przyjęta przez Sejm… i co dalej?
Teraz nastąpią prace w Senacie – najbliższe posiedzenie zaplanowane jest w dniach 14-16 grudnia. Po nich podpis Prezydenta. Powinno zadziać się to jeszcze w tym miesiącu. Przy optymistycznym scenariuszu, zgodnie z którym Senat nie wniesie poprawek, przepisy o badaniu trzeźwości wejdą w życie w styczniu 2023 r., zaś te dot. pracy zdalnej po dwóch miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli w marcu 2023 r.! To już ostatni moment, aby się do nich przygotować!
Dyrektywa work-life balance
Wyczekiwana przez wszystkich pracowników nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie tzw. work-life balance wciąż pozostaje na etapie prac w resorcie. Implementacja na rodzimy grunt przepisów unijnej dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów miała wejść w życie 1 sierpnia br, jednak prace nad nią nadal trwają. Jak donoszą media, projekt trafi niebawem na Komitet Stały Rady Ministrów, co oznacza, że w najbliższych tygodniach będzie mógł zostać skierowany do prac w Sejmie. Czy prace nad wdrożeniem oczekiwanych przez pracowników-rodziców przepisów pójdą sprawnie? Biorąc pod uwagę to, jak rozgrzewają one opinię publiczną możemy spodziewać się równie gorących debat na mównicy sejmowej… O szczegółach projektu zmian w Kodeksie pracy dot. dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów przeczytasz więcej tutaj >