Wpływ długich nieobecności na prawo do urlopu
Wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy, jakim może pochwalić się pracownik, ale czy tylko to ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego? Zobacz na przykładach!
- 25 maja 2018
- 3 min czytania
Urlop proporcjonalny. Kiedy przysługuje?
Pracownikowi powracającemu do pracy w ciągu roku kalendarzowego po przerwie trwającej co najmniej 1 miesiąc z powodu:
- urlopu bezpłatnego,
- urlopu wychowawczego,
- odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
- tymczasowego aresztowania,
- odbywania kary pozbawienia wolności,
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu wykonywania pracy.
Jak obliczyć urlop proporcjonalny
Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi, a niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia.
Wymiar urlop pracownika powracającego do pracy w ciągu roku kalendarzowego ulega więc proporcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu wyższym wymiarze.
Jeżeli wymienione powyżej nieobecności w pracy obejmują części miesięcy kalendarzowych, przy proporcjonalnym obniżeniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, zgodnie z art. 155 2 § 2 k.p., za miesiąc uważa się łącznie 30 dni.
Przykład 1 – Urlop wychowawczy
Pracownik wraca do pracy po trwającym od 01.01.2023 urlopie wychowawczym. 01-12-2023 stawia się w pracy. Ma prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.
W takim przypadku przysługuje mu prawo do urlopu jedynie za grudzień. Urlop należny obliczamy następująco:
26:12 x 1 = 2,166 -> 3 dni
Przykład 2 – Tymczasowe aresztowanie
Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, zostaje tymczasowo aresztowany od 17-09-2023 do 14-11-2023
Ponieważ nieobecność przypada na przełomie miesięcy liczymy wielokrotność kolejnych 30 dni nieobecności, czyli w tym przypadku pozbawiamy pracownika prawa do 1/12 urlopu. Urlop należny obliczamy następująco:
20:12 x 11 = 18,333 -> 19 dni
Niepełny dzień urlopu obliczony zgodnie z zasadami proporcjonalności zaokrągla się w górę do pełnego dnia, jednakże urlop pracownika nie może przekroczyć wymiaru przewidzianego w Art. 154 § 1.
Od 1 października 2013 r. proporcjonalne obniżanie wymiaru urlopu wypoczynkowego nie znajduje już zastosowania, jeśli pracownik przebywał na urlopie wychowawczym w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył prawo do urlopu wypoczynkowego oraz wrócił do pracy po kilkumiesięcznym urlopie wychowawczym. W takim przypadku urlop wychowawczy w trakcie roku kalendarzowego nie obniży to wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika.
Przykład 3 – Urlop wychowawczy
Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, w okresie od 17-06-2023 do 16-09-2023 przebywa na urlopie wychowawczym.
Ponieważ nieobecność z powodu urlopu wychowawczego rozpoczęła się i zakończyła w tym samym roku kalendarzowym, a pracownik przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego nabył prawo do urlopu wypoczynkowego pracodawca nie ma podstaw do jego pomniejszenia.