- Płace
- 3 min czytania
Przygotuj się do PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe czas START
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowy powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. PPK jest obowiązkowe dla pracodawcy, ale dobrowolne dla pracowników, którzy mogą w każdym czasie zadecydować o przystąpieniu bądź rezygnacji z wpłat do PPK. PPK musi…
- 3 listopada 2019
- 3 min czytania
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to nowy powszechny system oszczędzania dla pracowników realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem.
PPK jest obowiązkowe dla pracodawcy, ale dobrowolne dla pracowników, którzy mogą w każdym czasie zadecydować o przystąpieniu bądź rezygnacji z wpłat do PPK.
PPK musi utworzyć każdy pracodawca, poza zasadniczo dwoma wyjątkami:
- prowadzącymi PPE o określonych parametrach
- mikroprzedsiębiorcami (jeśli wszystkie osoby zatrudnione u danego pracodawcy złożą mu deklarację o rezygnacji z wpłat do PPK).
Pracodawca dokonuje wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK pracownika, która otwiera dla niego imienny rachunek, na którym będą gromadzone oszczędności.
Jak działa PPK, kto to finansuje i ile to kosztuje?
Zasadniczo finansowanie PPK odbywa się trzytorowo. Wpłaty na PPK finansowane są przez pracownika, pracodawcę i budżet państwa.
Wpłata pracownika
Wpłaty finansowane przez pracownika to 2,0 % wynagrodzenia brutto dla pracowników, których łączne wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, wpłata podstawowa może być obniżona do 0,5% wynagrodzenia brutto.
Wpłata finansowana przez pracownika może być też dobrowolnie zwiększona o 2,0 % łącznie maksymalnie do 4,0 % wynagrodzenia brutto:
- 2% wynagrodzenia brutto
- + dobrowolnie do 2%
Wpłata pracodawcy
Pracodawca ma obowiązek wpłacać do PPK 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika. Może dobrowolnie zwiększyć wpłatę nawet do 4%:
- 1,5% wynagrodzenia brutto
- + dobrowolnie do 2,5%
Wpłata państwa
Osoby, które przystąpiły do PPK otrzymają tez od państwa dodatatkowy bonus:
- 250 zł na powitanie
- + 240 zł co roku
Jakie terminy wiążą pracodawców zobligowanych do utworzenia PPK?
- 1 lipca 2019 – I etap wprowadzenia PPK – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób
- 1 stycznia 2020 – II etap wprowadzenia PPK – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób
- 1 lipca 2020 – III etap wprowadzania PPK – firmy zatrudniające co najmniej 20 osób
- 1 stycznia 2021 – IV etap wprowadzenia PPK – pozostałe podmioty zatrudniające i jednostki sektora finansów publicznych
PPK w trójwymiarze, debata ekspercka
Zapraszam Cię też do obejrzenia nagrania z tej niezwykle interesującej debaty eksperckiej!
Tego jeszcze nie było! Zobacz trzy spojrzenia na PPK.
PPK w pytaniach i odpowiedziach
Przygotowałam także publikację „PPK w pytaniach i odpowiedziach”, w której zebraliśmy odpowiedzi na pytania, które zadali nam uczestnicy „Debaty Eksperckiej – PPK w trójwymiarze”, która odbyła się 24 września 2019.