- Aktualności
- Inne
- Płace
- 2 min czytania
Coroczna informacja o poziomie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn
Jedną z przyczyn nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn jest brak przejrzystości wynagrodzeń, co w konsekwencji wpływa na obniżoną jakość życia kobiet i ryzyko ubóstwa w wieku emerytalnym.
- 17 maja 2021
- 2 min czytania
Według danych GUS kobiety w Polsce zarabiają średnio o 20 % mniej niż mężczyźni, a ich emerytura jest średnio o 30% niższa niż mężczyzn.
W Unii Europejskiej
Aby wzmocnić przepisy o równości wynagrodzeń, Komisja Europejska przedstawiła 4 marca 2021 r. dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń, w której określono zasady jakie należy wdrożyć w przedsiębiorstwach, aby zniwelować lukę płacową. W ciągu najbliższych dwóch lat pracodawcy mają być zobowiązani do:
- wskazywania w ogłoszeniach o pracę proponowanej wysokości wynagrodzenia,
- informowania o poziomie wynagrodzenia pracowników wykonujących taką samą pracę lub pracę o tej samej wartości,
- składania co roku sprawozdania dotyczącego zróżnicowania wynagrodzeń ze względu na płeć (ten obowiązek będzie dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób).
W kolejnym etapie legislacyjnym projekt trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego.
A w Polsce?
Do Sejmu został złożony projekt ustawy o ograniczaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Celem tej inicjatywy jest zmniejszenie różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn.
Zgodnie z projektem, wszyscy pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników będą zobowiązani do monitoringu i corocznego informowania Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o procentowej różnicy w poziomie płac kobiet i mężczyzn.
Firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników będą mogły przesyłać takie informacje do resortu pracy dobrowolnie. Jeżeli w złożonych dokumentach zostaną wykazane różnice w poziomie wynagrodzeń na rzecz którejkolwiek płci, pracodawca będzie musiał przedstawić wyjaśnienia, wnioski oraz plan naprawczy, który określi w jaki sposób zamierza zlikwidować te różnice.
Projekt ma wejść w życie już od 1 stycznia 2022 r. Obecnie został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego, Biura Analiz Sejmowych oraz konsultacji.