- Czas pracy
- Inne
- Kadry
- 2 min czytania
Czy krótszy tydzień pracy jest bardziej efektywny?
Czas pracy w Unii Europejskiej Zgodnie z danymi Eurostatu osoby zatrudnione na pełen etat w Unii Europejskiej pracują średnio 37,1 godzin tygodniowo. W czołówce rankingu są Grecy, którzy pracują średnio 42,1 godziny tygodniowo, Bułgarzy, którzy pracują średnio 40,4 godziny tygodniowo i Polacy, którzy pracują 40,1 godziny tygodniowo. Natomiast najkrócej pracują…
- 8 kwietnia 2021
- 2 min czytania
Czas pracy w Unii Europejskiej
Zgodnie z danymi Eurostatu osoby zatrudnione na pełen etat w Unii Europejskiej pracują średnio 37,1 godzin tygodniowo. W czołówce rankingu są Grecy, którzy pracują średnio 42,1 godziny tygodniowo, Bułgarzy, którzy pracują średnio 40,4 godziny tygodniowo i Polacy, którzy pracują 40,1 godziny tygodniowo. Natomiast najkrócej pracują Włosi (średnio 38 godzin tygodniowo), Francuzi i Niemcy (35 godzin tygodniowo), Duńczycy (33 godziny tygodniowo) oraz Holendrzy (średnio 29 godzin tygodniowo), a czterodniowy tydzień pracy jest w kraju niemal standardem.
Zgodnie z § 1 art. 129 oraz §1 art. 131 Kodeksu Pracy: „czas pracy w Polsce nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”, a „tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym”.
Jesteśmy jednym z państw, które pracuje najdłużej, ale czy najbardziej efektywnie?
Zaskakujące okazały się badania Brytyjczyków, którzy wykazali, że w ciągu 8 godzinnego dnia pracy, pracownicy są wydajni przez niecałe 3 godziny (dokładnie 2 godziny i 53 minuty), a pozostały czas spędzają na czytaniu informacji, przeglądaniu mediów społecznościowych i socjalizowaniu się z innymi pracownikami. Według K. Anders Ericsson, eksperta psychologii pracy, mózg może poświęcić merytorycznemu myśleniu ograniczoną ilość czasu, dlatego długie godziny pracy nie są wskazane w codziennej pracy.
Badania wskazują, że skrócenie czasu pracy to świetne rozwiązanie, które przyczyni się do zwiększenia efektywności i produktywności pracownikóworaz pozytywnie wpłynie na ich styl życia. Bardzo dobrym pomysłem jest czterodniowy tydzień pracy, który zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. Już teraz wiele firm takich jak Unilever, Cisco, Deloitte, KPMG czy Microsoft skróciło czas pracy o 20 proc. bez zmniejszania wynagrodzenia pracowników, a to rozwiązanie spowodowało, że wydajność pracowników zwiększyła się o 40%.
Teraz Hiszpania wprowadziła pilotażowy pogram dla zainteresowanych firm, które wypróbują czterodniowy tydzień pracy. Do przetestowania tej inicjatywy zgłosiło się 200 małych i średnich firm z różnych sektorów gospodarki, a obserwowanie rezultatów zajmie 3 lata. Czy skrócony tydzień pracy stanie się wkrótce powszechny? Czas pokaże.